GAZİANTEP HABERLERİ

Tarımda başarının şartı markalaşma

AA / Zuhal Kocalar
19 Ocak 2015 - 12:27Son Güncelleme : 19 Ocak 2015 - 12:28

- GTB Başkanı Tiryakioğlu: -"Birçok üründe dünyanın en önemli tedarikçi şehri konumundayız ama markalaşma konusunda bazı eksikliklerimiz var. Piyasalarda kendimizi daha rahat tanıtabilmek için elimizdeki tarım imkanlarını ve sanayi deneyimimizi birleştirip gıda alanında dünya markaları üretmemiz gerekiyor"

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, tarım ürünlerinden daha fazla gelir elde edebilmenin en önemli yolunun tarıma bağlı sanayinin geliştirilmesinden geçtiğini bildirdi.

Tiryakioğlu, yaptığı açıklamada, dünyada kırsal alanlardan kentlere doğru sürekli bir göç dalgasının yaşandığını ve bu durumun tüketici toplum sayısını arttırdığını belirterek tarımda sanayileşmeyi başaran ülkelerin, tüketim endeksli yeniden şekillenen dünya ticaret haritasında en büyük ihracatçılar konumuna gelebileceğini ifade etti.

Tarımın artık sadece bir geçim kapısı olmadığını, sanayi ile önemli bir gelir kaynağı haline dönüştüğünü kaydeden Tiryakioğlu, 2050 yılında dünya nüfusunun geleceği nokta ve buna paralel gelişecek olası gıda sorunlarının, tarımın ve tarıma dayalı gıda sanayinin önemini daha da arttıracağını vurguladı.

Tiryakioğlu, Türkiye'de ve özellikle Gaziantep'te tarıma dayalı sanayileşme hamlesinin önemli ölçüde yakalandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Birçok üründe dünyanın en önemli tedarikçi şehri konumundayız ama markalaşma konusunda bazı eksikliklerimiz var. Piyasalarda kendimizi daha rahat tanıtabilmek için elimizdeki tarım imkanlarını ve sanayi deneyimimizi birleştirip gıda alanında dünya markaları üretmemiz gerekiyor. Türkiye'nin tarımsal ürün ithal eden Ortadoğu, Kuzey Afrika, AB ve Kafkasya gibi bölgelere yakınlığından dolayı önemli bir avantajı var. Yaklaşık 1,5 milyar insanın yaşadığı bir coğrafyanın tam ortasındayız ve bundan en iyi şekilde istifade etmemiz gerekiyor."

İhracatta Türkiye'nin 500 milyar dolar olan 2023 hedeflerini yakalayabilmesinde tarım sanayinin önemli bir yer tutacağını savunan Tiryakioğlu, şöyle konuştu:

"İhracatta son dönemlerde çok büyük mesafeler kat ettik. Dünyada mal satmadığımız ülke yok gibi. Ülke ihracatımız, 2002 yılında yaklaşık 36 milyar dolar seviyelerindeyken şimdi bu rakam 160 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Bu rakamı 500 milyar dolara taşıyıp dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak, katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Bunun yolu da tarıma dayalı sanayiden geçiyor. Gaziantep, un, makarna, bulgur ve bitkisel yağlarda bu alanda önemli bir atılım gerçekleştirdi. Ama bunu daha da arttırabilmek için elimizdeki tarım ürünlerini sanayi ürünlerine çevirmemiz gerekiyor."

Tiryakioğlu, ayrıca TOBB'un bu alanda çeşitli çalışmalar yaparak ülke tarımının gelişimine öncülük ettiğini ve bu gayretlerin meyvesini de son yıllarda vermeye başladığını da sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Tarımda başarının şartı markalaşma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 12 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarımda başarının şartı markalaşma haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:57
  • Guneş
   05:42
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:28
  • Yatsı
   20:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı