Ege Haberleri

  Tarıma darbe

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ZİRAAT Bankası'nın bundan böyle ‘‘esas görevi çiftçilik olan tarım işletmeleri''nden sadece küçük ve orta boy olanları kredilendirip, büyüklere kredi açılmayacağı yolundaki genelgesi, Ege Bölgesi'ndeki firmaları ayağa kaldırdı.

  BAKANLAR Kurulu'nun 21 Aralık 1999 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan tarımda kredilendirme esaslarına ilişkin kararının ardından, Ziraat Bankası'nın tüm şubelerine gönderdiği iç genelgede, kredilendirilecek işletmelerin ‘‘azami büyüklükleri'' tarif edildi.

  RAKAMLARI ‘‘komik'' diye niteleyen işletme sahipleri, kararın tarım kesimine büyük darbe vurmak anlamına geldiğini savundu. Tarım işletmelerinin son yıllarda kriz yaşadığını belirten firmalar, ‘‘Karar yeniden gözden geçirilmeli. Aksi halde onlarca tesis batar'' dedi.

  İZMİR Ticaret Borsası Başkanı Hasan Özmen, ‘‘Bu durumda büyükler için ayrı bir kredi müessesesinin devreye girmesi gerekiyor. Büyüklerin itilmeyeceğini, küçük ve büyük işletmelerin ayrı sistemler içinde değerlendirileceğini düşünmek istiyoruz'' diye konuştu.

  Türkiye geriye

  götürülüyor

  BELLİ büyüklüğün üstündeki işletmelerin tarımsal kredilerden yararlandırılamamasının Türkiye'yi geri götürmek anlamına geldiğini belirten firma yöneticileri, şöyle konuştu;

  ‘‘OYSA yıllardır işin profesyonelleşmesi gerektiğini anlatıyoruz. 10 dönüm buğday eken çiftçi, bütün yıl ağlamaya mahkum. Çünkü o kadar ürün bütün yıl karnını doyuramaz. Topraklar parçalandıkça gelir azalıyor, gelir azaldıkça kente göç başlıyor. Doğru olan birleştirmekten, büyütmekten geçiyor. Avrupa bunu yıllardır uyguluyor, başarıları ortada. Bugün Fransa'da 19 franga et kesiliyor. Yani 1 milyon 600 bin liraya. Türkiye'de 1 milyon 900 bin liraya kesiliyor, yine de kurtarmıyor. Tek nedeni yem girdilerinin pahalı olması. Çünkü işletmeler küçük kaldıkça optimal olmaktan uzaklaşıyor.''

  Tavukçu tepkisi

  TARIM ve hayvancıların yanısıra tavukçuların da tepki gösterdiği kararın, işletmeleri un ufak edeceği önesürüldü. Firma yetkilileri son yıllarda yaşanan kriz yüzünden kapasitelerin atıl olduğunu belirterek, ‘‘Kayıtta 100 bin kapasite görünen tesis, kriz nedeniyle 20 bin tavuk ancak bulundurabiliyor. Ama kapasite rakamı üzerinden işlem gördüğü için kredilendirilemeyecek. Bu çok büyük haksızlık, tarıma da ekonomiye de büyük darbe. Hükümet ve Ziraat Bankası bu konuyu yeniden ele almak zorunda'' diye konuştu.

  Azami kapasiteler

  Ziraat Bankası'nın tarımsal kredi açmak için ilan ettiği azami kapasiteler şöyle belirlendi;

  Sulu tarla: 300 dekar

  Kuru tarla: 900 dekar

  Bağ-meyve: 100 dekar

  Örtüaltı: 24 dekar

  Tütün: 100 dekar

  Zeytin: 300 dekar

  Fıstık: 300 dekar

  Süt sığır: 50 baş

  Büyükbaş: 100 baş

  İpek böc.: 500 kutu

  Tavukçuluk: 20 bin adet

  Arıcılık: 500 koloni

  Su ürünleri: 50 ton/yıl

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı