Tarım kooperatiflerinin denetiminde yeni dönem

AA
14.06.2013 - 13:29 | Son Güncelleme:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, hazırladıkları tebliğ ile tarım satış kooperatif birliklerinin daha etkin ve güvenilir bir denetim sistemine kavuşturulduğunu bildirdi.

Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, tarım ürünleri sanayi ve ticaretinde önemli bir yeri bulunan tarım satış kooperatif birliklerinin, çok ortaklı yapıları ve önemleri gereği sağlıklı ve etkin bir denetim sistemine kavuşturulmasının bir ihtiyaç haline geldiğini kaydetti.

Bu nedenle 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanundaki denetim düzenlemelerinde de ciddi değişikliklere gidildiğini ve beklentileri karşılayamayan denetim kurullarının kaldırıldığını anımsatan Yazıcı, böylece Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca belirlenen kriterleri taşıyan birliklerin Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre bağımsız denetime tabi olmalarının öngörüldüğünü belirtti.

Bakanlığın bu konuda hazırladığı “Bağımsız Denetime Tabi Olacak Birliklerin Belirlenmesine Dair Tebliğ”in bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

"Bundan böyle tebliğde belirlenen kriterleri taşıyan birlikler hesap ve işlemlerini bağımsız denetçilere veya bağımsız denetim kuruluşlarına denetlettireceklerdir. Yıllık net satış hasılatları 75 milyon ve üstü olan, varlıkları 50 milyonu geçen, çalışan sayısı 250 ve üzeri olan ve bağlı kooperatiflerin ortak sayısı 3 bini aşan birlikler, bu kriterlerin üçünü arka arkaya iki yıl aşmaları durumunda bir sonraki yıl bağımsız denetime tabi
olacaklardır. Uygulamaya 2013 yılında sona eren ve denetlenmemiş hesap döneminin
denetimiyle başlanacaktır. Hazırladığımız tebliğ ile tarım satış kooperatif birlikleri daha etkin ve güvenilir bir denetim sistemine kavuştu. Getirilen bağımsız denetim sistemiyle birliklerin yapılarının daha da güçlendirilmesi ve ortaklarına güven sağlamaları ve kooperatifçiliğin ülkemizde giderek daha fazla hak ettiği itibarı görmesi mümkün olacaktır."

Yazıcı, birliklerin bağımsız denetime geçmeleriyle finansal tablolarının uluslararası geçerlilik kazanmasının da mümkün olacağını bildirdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı