BAYBURT HABERLERİ

Tarım İl Müdürlüğünden Kurban’a Özel Hizmet

IHA
04.09.2015 - 12:17Son Güncelleme :

ABDULKADİR KARABULUT

IHA

Bayburt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile müdürlük olarak yapılan çalışmaları anlattı:
İl dışına Kurban getirecek olan çiftçilere tek elden 24 saat hizmet:
Bildiğiniz gibi her yıl ilimizden büyük şehirlere kurban döneminde yaklaşık 8-10 bin adet kurbanlık hayvan sevki yapılmaktadır. Burada yetiştiricilerimizin hem hayvan alam-satım-devir işlemlerini hem de sevk işlemlerini kısa sürede tamamlayabilmeleri için İl Müdürlüğümüz girişinde bütün resmi işlemlerin bir arada yapıldığı bir tek adımda hizmet birimi kurduk. Yetiştiricilerimiz pasaport, alım, satım, sevk gibi işlemleri tek elden yapabilecekler. Aynı zamanda mesai saatleri dışında hayvan sevki yapacak olan yetiştiricilerimiz için 24 saat nöbetçi personel olacaktır.
İl dışına Kurban getirecek olan çiftçilerimizi illerdeki Bayburtlu hemşerilerimizle buluşturmaya çalışıyoruz.
Kurbana yönelik besi hayvancılığı yapan yetiştiricilerimizden büyükşehirlerdeki kurban pazarlarına hayvan getirenlerin hayvanlarını daha kolay satabilmeleri için İstanbul Ankara gibi illerdeki Bayburt Dernekleri irtibat kuruyoruz. Bayburt’tan bu şehirlere kurbanlık hayvan getiren yetiştiricilerimizin gittiği pazarların adresleri, iletişim bilgileri, hangi köyden ve ne kadar kurbanlık hayvan getirdikleri tek tek kaydedilmektedir. Daha sonra bu bilgiler bu illerde bulunan derneklerle ulaştırılmaktadır. Bu çalışma ile bu illerde yaşayan Bayburtluların kurbanlık hayvanlarını Bayburtlu yetiştiricilerden almalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu Bayburtlu hemşerilerimizin kaynaşması adına da faydalı oluyor.
Türkiye’de ilk defa İl Müdürlüğü olarak Kurban El Rehberi hazırladık.
Bu çalışma ile özellikle kurbanlık hayvan alacak olan vatandaşlarımızın Kurbanlık hayvan alırken, kesim esnasında ve sonrasında ve kurban etlerinin muhafazası ve değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken hem yasal hem de diğer hususları bir el kitabında toplayarak bunları ilgili yerlerde vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. İl müdürlüğümüzün web sitesinde de yer alan bu çalışma İl Müdürlüğü olarak bir ilk özelliği taşımakta olup vatandaşlarımız için çok faydalı olacağını ve Kurban döneminde olası birçok olumsuzluğu önleyeceğini düşünüyorum.
Organik Koyun ve Organik Kurban sloganı ile Bayburt’tun adını duyurduk.
3 yıldır yürüttüğümüz bir organik koyunculuk projesi var. Bu projede çok önemli mesafe kat ettik. Her yıl proje kapsamında özellikle Ankara kurban pazarlarında “Organik Koyun ve Organik Kurban” sloganı ile tanıtımlar yaptık. İlimizde koyun yetiştiriciliğine ilgi arttığı gibi özellikle organik yetiştiriciliği geçiş konusunda yoğun bir talep alıyoruz. Bayburt’un mera alanlarının fazlalığı ve meralarının kirlenmemiş doğallığını koruyor olması Organik koyunculuğun daha iyi yerlere gelmesine vesile olacaktır.
Vatandaşlarımız için büyük önem taşıyan, yetiştiricilerimiz için ise bu önemin yanında emeklerinin ekmeğe dönüştüğü bir bayram olan kurban bayramının daha iyi geçmesi için İl Müdürlüğü olarak planladığımız çalışmalar devam etmektedir. Bu vesile ile şimdiden herkesin Bayramını tebrik eder hayırlara vesile olmasını dilerim.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bayburt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bayburt ilinden Tarım İl Müdürlüğünden Kurban’a Özel Hizmet hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 12 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarım İl Müdürlüğünden Kurban’a Özel Hizmet haberi güncellenecektir.

BAYBURT İLÇELERİ
  BAYBURT NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   07:03
  • Öğle
   12:16
  • İkindi
   14:50
  • Akşam
   17:07
  • Yatsı
   18:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı