DİYARBAKIR HABERLERİ

Tarıkulu: Öğretmeni kaçıranlar insanlığa karşı suç işliyor

DHA
24.06.2017 - 14:19Son Güncelleme :
DHA

DİYARBAKIR, (DHA) - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, geçen hafta Tunceli'de öğretmen Necmettin Yılmaz'ı kaçıran PKK'lı teröristlerin insanlığa karşı suç işlediğini söyledi. Tanrıkulu, "Öğretmenin hayatıyla ilgili çok ciddi kaygılarımız var. Umuyorum hayattadır. Öğretmenlere, sivillere, yapılan eylemler insanlık dışı eylemlerdir, insanlığa karşı eylemlerdir. Hiç bir biçimde yapılamaz. Yapanlar insanlığa karşı suç işliyorlar" dedi. 
Bayram nedeniyle memleketi Diyarbakır'a gelen Sezgin Tanrıkulu, CHP il binasında basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de bir kutuplaşmanın olduğunu belirten Tanrıkulu, "Ayrışmış bir toplum var. Büyük ölçüde de aşınmış, yok olmuş, yerlerde sürünen bir adalet anlayışı var. Adalet ortamı var bu ortam içerisinde de partimizin başlattığı bir adalet yürüyüşümüz var. Adalet yürüyüşünün selamını ve dostluğunu buradan Diyarbakır'da tüm Türkiye'ye yayıyor ve sesleniyorum. Adalet için yürüyoruz" diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nü, Türkiye'deki 80 milyon için yaptığını belirten Tanrıkulu, "Türkiye'de hak ve özgürlükleri askıya alınmış bütün yurttaşlar içindir. Sadece cezaevinde olan milletvekilleri, belediye başkanları, seçilmişler için değil, ama bir vesileyle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin zulmüyle karşılaşmış, yargıda aradığı adaleti bulamamış bütün yurttaşlarımız içindir. Buradan, Diyarbakır'dan da dayanışma, birliktelik ve yan yana durma çağrısı yapıyorum bütün yurttaşlarımıza" dedi.
Türkiye'de olağanüstü hal koşullarında bir çok kişinin gözaltına alındığını, tutuklandığını ve kayıp olduğunu belirten Tanrıkulu, "Böyle bir zulmü Türkiye kendi tarihinde görmedi. Evet 12 Eylül döneminde işkence vardı, cezaevlerinde ölümler vardı ama bu kadar yaygın bir biçimde; 81 ile yayılmış, yaygın bir biçimde değildi. İşkence bir idari pratik olarak Türkiye'nin her yerinde uygulanıyor" diye konuştu.
"ÖĞRETMENİN HAYATIYLA İLGİLİ CİDDİ KAYGILARIMIZ VAR"
Tunceli'de PKK'lı teröristlerce kaçırılan öğretmen 23 yaşındaki Necmettin Yılmaz'ın sağ olduğuna ilişkin bilgiler olduğunu belirten ve bir an önce serbest bırakılmasını isteyen Tanrıkulu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Bir öğretmenin hayatıyla ilgili çok ciddi kaygılarımız var. Umuyorum, hayattadır. Hayatım boyunca her zaman bu tür terör eylemlerini, bu tür kaçırılma eylemlerini her zaman telin ettim, her zaman karşısında oldum.  Açıkça kınadım. Ankara merkezde değil, parlamentoda değil, Diyarbakır'da kınadım, bu terör eylemleri. Öğretmenlere sivillere, yapılan eylemler insanlık dışı eylemlerdir. İnsanlığa karşı eylemlerdir. Hiç bir biçimde yapılamaz. Yapanlar insanlığa karşı suç işliyorlar. Bu tür eylemlerin her zaman için insanlığa karşı suç olduğunu, terör eylemi olduğunu da Diyarbakır'dan altını çizerek ifade ediyorum." 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tarıkulu: Öğretmeni kaçıranlar insanlığa karşı suç işliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:14
  • İkindi
   15:18
  • Akşam
   17:42
  • Yatsı
   19:07
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı