Ege Haberleri

EGE

  Tarık'ın suçu ne

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  25.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin Halep kentinde yaşayan ve Ürdün’e gidip gelerek kemik tümörü tedavisi gören 10 yaşındaki Tarık Kandil, ülkedeki savaşın kurbanı oldu.

  İç savaş, Suriye’de toplumun her kesimini etkiliyor. Halep’te yaşayan 10 yaşındaki Tarık Kandil de savaşın vurduklarından. Kemik tümörü nedeniyle sol ayağı içe dönmeye başlayan Tarık’ın tedavisi için ailesi, evi, tarlası nesi varsa sattı. Tarık, iyileşmesi için Ürdün’deki bir hastaneye götürülüp getirilmeye başlandı. Ancak savaş başlayınca bu olanak ortadan kalktı.
  Tedavi gücümüz kalmadı
  Ülkede kan gövdeyi götürürken, anne Rim Sarıgüzel (37), Tarık’ı alarak, ilk eşinden olan ve iki ay önce İzmir’e TÖMER’de Türkçe öğrenmeye gelen büyük oğlu Muhammet Şaharabati’nin (20) yanına geldi. Aile, ellerindeki kısıtlı parayla bir ev tutarak İzmir’de yaşamaya başladı. Akıllarının ülkelerindeki iç şavaşta ve kardeşinin tedavisinde olduğunu belirten Şaharabati, şunları söyledi: “Kardeşime bir yıl önce Ürdün’de kemik tümörü teşhisi konuldu. Her şeyimizi satarak belirli dönemlerle Suriye’den Ürdün’e tedaviye gidiyorduk. Tedavi tamamlanmadan ülkemizde iç şavaş patlak verdi. Önce ben İzmir’e geldim, sonra da annemle kardeşim. Sosyal güvencemiz olmadığı için kardeşimi tedavi ettiremiyoruz. Tümörden dolayı sol ayağı içe doğru dönmeye, yürürken zorluk çekmeye başladı. Ev kirasını verip, karnımızı güçlükle doyurabilecek kadar paramız kaldı. O da bitince ne yapacağımızı bilemiyoruz. Şu anda Suriye’ye dönmemiz de imkansız, yardım eli bekliyoruz.”


  Arkadaşlardan imza kampanyası
  Bu arada TÖMER İzmir Şubesi’nde Türkçe öğrenen ve dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrenciler, hem arkadaşları Muhammet Şaharabati’ye destek olmak, hem de Suriye’de yaşanan bu kanlı şavaşın bitmesi için, barış adına imza kampanyası başlattı.

  Tarıkın suçu ne


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı