Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarikatlarda, ‘İran-Taliban’ şoku

  Hürriyet Haber
  23.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.09.1998 - 00:01

  Afganistan'da yönetimi elinde bulunduran Taliban'ın, İranlı bazı diplomatları öldürmesi üzerine iki ülke arasında başlayan gerginlik ve İran Cumhurbaşkanı Hamaney'in sorunu ‘‘Mezhep’’ noktasından değerlendirmesinin, Türkiye'deki tarikatlar arasında büyük bir tartışmaya yol açtığı öğrenildi.

  Bu saptamalara göre; İran'ın, Taliban ile arasındaki soruna mezhep açısından yaklaşması, bu ülkeye destek veren ya da sempati ile bakan pek çok tarikatı yeniden değerlendirme yapma sorunu ile karşı karşıya bıraktı.

  Aynı şekilde Taliban'ın, örneklerine rastlanmadık ölçüde bağnaz hareketleri de yine tarikatlar arasında tartışma konusu haline geldi. Dindar halkın İran ve Taliban'a gösterdiği tepkiden rahatsız olan tarikatlar, bu durumun Türkiye'de kendilerine dönük bir güvensizliği ortaya çıkarabileceğinden endişe ediyorlar.

  Bu arada, Nakşibendi Tarikatı'nın İsmail Ağa Dergahı'na mensup bir kişinin 1996 yılında Afganistan'a yaptığı geziden sonra karşılaştığı güçlükler de yine tarikatların içine düştüğü açmazın altını çiziyor. Öğrenildiğine göre, bu tarikat mensubunun Taliban'ın İslam'a aykırı hareketleri, insanları yargılamadan Allah adına öldürmesi, toplumun bilgilenmesini sağlayacak her türlü gelişmeyi reddetmesi, kadınların insan yerine konulmaması, Taliban'ın arkasındaki Batılı güçler ve bu hareketin Türkiye'ye bakışı gibi konularda hatıralarını yazma talebi, mensubu olduğu tarikat tarafından kabul edilmedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı