Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarikat savaşı

  Hürriyet Haber
  15.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP ve FP, tarikatların oylarını alabilmek için kıyasıya bir mücadele içine girdi. Süleymancılar ve Nurcular'ın desteğini alan DYP, bir ölçüde rahatladı. Nakşi ve Kadiriler'in arasında bulunduğu 3 önemli tarikatın yöneticileri de FP'yi desteklemek için gizli bir anlaşma yaptılar.

  DSP azınlık hükümeti nedeniyle yolları ayrılan DYP ile FP arasında şimdi de ‘tarikat savaşı’ başladı. Tarikat ve İslami cemaatlerin oylarını kapma mücadelesi, seçimler öncesinde iki eski ortağı karşı karşıya getirdi.

  Süleymancılar Cemaati Lideri Kemal Kaçar ile yapılan temasların ardından, bu gruba mensup eski RP'li 2 milletvekilini transfer ederek önemli bir adım atan DYP, Nurcular içindeki Yazıcılar Grubu ile Köprü Dergisi çevresinde toplanan grubun da desteğini aldı. DYP, yine eski RP'li olan ve Sülemancılar'a mensup milletvekilleri Ahmet Arif Denizolgun ile Göksal Küçükali'yi de transfer etmeye hazırlanıyor.

  FP ise DYP'nin de temas kurduğu bildirilen Nakşi Esat Coşan'ın liderliğindeki İskender Paşa Dergahı, Nakşi Mahmut Efendi liderliğindeki İsmail Ağa Dergahı ile Sami Efendi liderliğindeki Ereköy Dergahı'nın desteğini sağladı.

  FP İÇİN ANLAŞMA

  Nakşi ve Kadiri tarikatlarının da aralarında bulunduğu 3 önemli tarikatın yöneticileri, biraraya gelerek FP'nin desteklenmesi konusunda gizli bir anlaşma yaptılar.

  1989 yerel seçimlerinde biraraya gelerek gizli bir toplantı yapan ve Turgut Özal faktörü nedeniyle ANAP'ı destekleme kararı alan tarikatlar, benzer bir anlaşmayı da bu hafta başında FP için yaptılar. Nakşibendi Esat Coşan'ın liderliğindeki İskender Paşa Dergahı ile Nakşibendi Mahmut Efendi liderliğindeki İsmail Ağa Dergahı ve Kadiriler'e mensup Sami Efendi liderliğindeki tarikatların toplantısında üç önemli madde üzerinde anlaşıldı. FP'yi destekleme kararı alınan toplantıda, bu partinin açıkça desteklendiğinin ilan edilmemesi görüşü benimsendi. Hürriyet'in aldığı bilgiye göre, anlaşmaya varılan üç önemli madde şunlar:

  Bir partinin (FP) açıkça desteklendiği belli edilmesin.

  Bu nedenle diğer sağ partilerden de, şartlara ve bölgesel özelliklere göre aday gösterilebilir.

  28 Şubat sürecini başlatan dinamiklere karşı, mümkün olduğu kadar FP desteklenmelidir. Bu partinin önü açılmalı ve seçimlerden yeniden 1'inci parti olarak çıkarılmalıdır.

  SÜLEYMANCILAR DYP'YE

  Seçimler öncesinde, hangi partinin destekleneceği konusunda bazı tarikatlar kendi aralarında ayrıldı. Süleymancılar Cemaati'nin en güçlü grubu DYP'yi desteklemeyi kararlaştırdı. Cemaatin kurucusu Süleyman Efendi'nin damadı olan eski AP milletvekili Kemal Kaçar etrafında kenetlenen Süleymancılar Grubu DYP'den aday göstererek, TBMM'ye milletvekili gönderecek. Ancak Süleymancılar'dan ayrılan ve Mersin'de yaşayan Hilmi Türkmen liderliğindeki küçük grup ise FP'yi desteklemeye karar verdi.

  Risale-i Nur çizgisinden giden ve genellikle Demokrat Parti geleneğine bağlı kalan tarikat mensuplarının büyük bölümü de, tercihini DYP'den yana kullanacak. Nurcular içinde Yazıcılar grubu ve eski Köprü Dergisi etrafındaki kitle de DYP'ye yöneldi. Bazı TV kanallarından dini ağırlıklı yayın yaptıran Haydar Baş'ın da DYP'ye yöneldiği belirtildi. Nur çizgisindeki Yeni Asya Grubu da DYP'yi destekleyecek.

  İslamcı Yazar İsmail Nacar da, tarikatların siyasete hakim olmak istediğini savunarak, şunları söyledi:

  ‘‘Türkiye çok önemli bir dönemden geçiyor. Siyasi partilere sesleniyorum. Bu tarikatların çok önemli bir oy potansiyeli yok. Bunları ciddiye alıp prim yaptırmayın. Bunlarla mücadele, polisiye ve askeri tedbirlerle değil, akıl ve bilimle olur. Bu tarikatlara siyasi destek verilmesi çok yanlış olur. Partileri uyarıyorum.’’  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı