Dünya Haberleri

  Tarikat 'İntihar etmedik, Çin öldürdü'

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Çin rejimi tarafından yasaklanan Falungong tarikatı, ülkenin kuzeydoğusundaki bir çalışma kampında tutuklu bulunan 10 kadar müritlerinin topluca intihar etmediğini, yetkililerce yapılan işkence sonucu öldüğünü açıkladı.

  ABD'nin New York kentinde tarikattan yapılan yazılı açıklamada, merkezi Hong Kong'da bulunan insan hakları derneğinin dün toplu intihardan kurtulan bir mürite dayanarak duyurduğu ''toplu intihar'' yalanlandı ve intihar ettiği ileri sürülen kişilerin, yetkililerin ''ölümüne işkence yapmaları'' yüzünden öldüğü belirtildi.

  Budizmden esinlenen tarikattan yapılan açıklamada, kamp yetkililerinin 20 Haziran'da çalışma kampındaki müritlerinden 15'inin işkence sonucu ölümünün intihar ettikleri şeklinde örtbas edilmesi için talimat aldıkları kaydedildi.

  Açıklamaya göre, kamptaki gardiyanların, müritleri inançlarından vazgeçirebilmek amacıyla çeşitli işkence yöntemlerine başvurmalarına izin verildi ve işkenceye maruz kalan birçok mürit hastaneye kaldırıldı. Kampa yakın karakoldan bir yetkili de, ''birçok'' müridin öldüğünüdoğruladı, ancak ayrıntı vermedi.

  HÜKÜMET AÇIKLAMASI

  Çin hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada da, Falungong'un mahkum 14 yandaşının ülkenin kuzeyindeki çalışma kampında 20 Haziran'da toplu intihar ettiğini belirtilirken, aynı gün 11'inin de intihar girişimin engellenebildiğini bildirdi.

  Bir hükümet yetkilisi, çalışma kampı muhafızlarının bu mahkumları çok yakından izlediğini ve her 5 dakikada bir devriye gezdiğini, ancaktarikat yandaşlarının bu boşluktan yararlanarak kendilerini hücrelerindeki ranzalara çarşafları ip olarak kullanarak astıklarını anlattı.

  Aynı yetkili, toplu intihar girişiminde bulunan 25'inden 11'inin gardiyanlar tarafından kurtarılabildiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı