Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarikat camileri Diyanet'e

  Hürriyet Haber
  30 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mart 1998 - 00:01

  Hükümet irticayla mücadele çerçevesinde tarikatların denetimindeki 10 bin camiyi Diyanet İşleri Başkanlığı'na denetimine alıyor. Bakanlar Kurulu'nun onayından geçerek Meclis'e gönderilen tek maddelik tasarıya göre camilerin mülkiyeti yapanlarda olacak, ancak yönetimleri Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilecek. Bu çerçevede Diyanet'in hiç bir görevlisinin bulunmadığı bu camilerin imam ve vaizler Diyanet tarafından atanacak.

  Tasarı üç ay içerisinde bütün camilerin yönetiminin Diyanet'e devrini öngörüyor ancak bu geçiş sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gerekli önlemleri almasını da zorunlu kılıyor.

  Tek maddelik tasarının metni şöyle:

  ‘‘Cami ve mescitler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen izinle açılır ve yönetilir. Gerçek ya da hükmi kişilerce açılan cami ve mescitler izinli veya izinsiz açılsa da üç ay içinde Diyanet'e devredilirler. Bu ibadethanelerin kadroları Diyanet İşleri Başkanlığı'nca tahsis edilir. Kadro tahsisine kadar buralarda görev yapacak kişilerin mesleki ehliyetleri ile ilgili esaslar yönetmelikle düzenlenir’’

  Bu tasarının yasalaşmasıyla Türkiye'deki 72 bin 418 camiden izinsiz olarak açılanlarla, izinli olup yönetimi vakıf ve derneklerde bulunan cami ve mescitlerin tamamı Diyanet İşleri'nin denetimine girmiş olacak.

  EN BÜYÜK DARBE HİZBULLAH'A

  Diyanet'in kontrolünde olmayan bu tür camilerin Türkiye'deki toplam sayılarının yaklaşık 10 bin olduğu belirtildi. Hemen hemen bütün tarikatlara ait yüzlerce 100'lerce cami tespit edilirken rekorun terör örgütü Hizbullah'ta olduğu belirlendi. İstihbarat örgütlerinin tespitlerine göre Hizbullah'ın kontrolündeki camiler bu 10 bin rakamının önemli bir kısmını teşkil ediyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı