Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarık Ümit’i Yeşil öldürdü

  Cem TURSUN / DHA
  17 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ağustos 2012 - 23:43

  Ergenekon Davası’nda Gizli Tanık 15, ifadesinin duruşma salonunda açık kimliğiyle alınmasını talep etti.

  Bu talebi İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen emekli Astsubay Hüseyin Oğuz, “Tarık Ümit, 3 Mart 1995’te ’Yeşil’ olarak bilinen JİTEM elemanı Mahmut Yıldırım’a teslim edildi. Marmaris’te tek kurşunla, Yeşil tarafından infaz edildi. Bu olayla ilgili bana dosya gönderen astsubay arkadaşım derin yapı tarafından daha sonra yok edildi” dedi.

  Veli Küçük’ün Tarık Ümit’in kızı ve amcasının neden 24 saat gözaltında tutulduğuna cevap vermesi gerektiğini belirten Oğuz, “Eşref Bitlis ve ekibi ile Uğur Mumcu’nun nasıl katledildiğinin çözümü için buradayım. Buradaki zanlılarla ilgili hiç bir ithamda bulunmadım. Ama Veli Küçük, hiç karşılaşmak istemediğim bir zat. Acaba Yeşil’i tanıyor mu tanımıyor mu? Tarık Ümit olayı çözülürse, JİTEM ve MİT’in o dönemdeki ortak eylemleri ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.
  Uğur Mumcu’nun Kürt sorununun şiddetle çözülemeyeceğini belirttiği için öldürüldüğünü öne süren tanık Hüseyin Oğuz, “JİTEM hainlerin sızdığı bir çetedir. Terörle mücadele amacıyla jandarmanın bir unsuru olarak kurulmuş. PKK itirafçılarıyla korucuları bünyelerine katarak çete oldular. Eroin ve silah kaçakçılığı yaptılar. Yüksekova çetesi de JİTEM’in bir koluydu” dedi. JİTEM’in Veli Küçük, Arif Doğan, Aytekin Özer ve Cem Ersever gibi kilit isimlerle, aynı ideolojiye sahip askerler tarafından kurulduğunu söyleyen Oğuz, “JİTEM’in sadece istihbarat yetkisi vardı. Adli yetkisi ve gözaltı yetkisi olamazdı. Elde ettikleri istihbaratla, kafalarına göre sorgu odası yapıp, PKK’lı olsun olmasın kendilerine karşı olanları yok ediyorlardı. Oraya giren kurtulamıyordu. C-4 plastik patlayıcı ve siyanür  kullandığı için faili meçhul cinayetlerin bugüne kadar çözülemedi” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı