ARDAHAN HABERLERİ

‘Tarihin Laboratuvarı Ardahan’da Tarihi Ders

IHA
16.10.2015 - 16:12Son Güncelleme :

ARDAHAN'DA TARİHİ DERS

IHA

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 1. sınıf öğrencileri Prof. Dr. Alpaslan Ceylan tarafından yürütülen “Eskiçağ Tarihi” dersini, Ardahan İli Çıldır İlçesi sınırları içinde yer alan Şeytan Kalesi’nde işlediler.
Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ın yanı sıra Arkeoloji Bölümü Öğr. Gör. Göknil Arda ve Tarih Bölümü Arş. Gör. Özlem Bakan’ın rehberliğinde Karaçay Vadisi’ne hâkim bir yere konuşlandırılmış kaleye Çıldır’ın Yıldırım Tepe (Rabat) Mahallesi’nden 2 km.lik yürüyüşle ulaşan öğrencilere Prof. Dr. Alpaslan Ceylan tarafından çeşitli bilgiler verildi.
Eskiçağ dersini kalede işlemelerindeki amacı “öğrencilerin bölge coğrafyasını daha iyi tanıyabilmeleri ve algılayabilmeleri” olarak belirten Prof. Dr. Ceylan, bölgenin tarih öncesi ve tarihi çağlardaki coğrafi ve siyasi yapısı, arkeolojik ve tarihi coğrafya açısından önemine değindi ve “Ardahan’ın Kafkasya’ya açılan kapı” olduğuna, iki bölge arasındaki coğrafik ve kültürel bağlantılara dikkati çekti. Kalenin ilk yapılış tarihinin M.Ö. 1. binyıla yani Urartu Dönemi’ne tarihlendiğini, şu anda görülen kale yapısının ve duvarlarının Ortaçağ’a ait olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ceylan, kalenin stratejik konumunun önemini de belirtti.
“Tarihin laboratuvarı Ardahan” vurgusunu yapan Prof. Dr. Ceylan’ın Şeytan Kalesi’ndeki “Eskiçağ Tarihi” dersi, öğrencilerin katılımıyla soru-cevap şeklinde devam etti ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.
Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Tarih Bölümü öğrencileriyle yapacakları eğitim amaçlı bu tür derslerin farklı bölgelere yapılacak gezilerle dönem içerisinde devam edeceğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ardahan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ardahan ilinden ‘Tarihin Laboratuvarı Ardahan’da Tarihi Ders hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 16 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Tarihin Laboratuvarı Ardahan’da Tarihi Ders haberi güncellenecektir.

  ARDAHAN NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   12:05
  • İkindi
   14:42
  • Akşam
   17:01
  • Yatsı
   18:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı