Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Tarihin iş arayan ilk virüsü

  Hürriyet Haber
  24.01.2011 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Daha önce hiç gömediğiniz bir virüs... Hem de sizin için bir işe başvurabilecek kadar iddialı...

  Virüsler, biz bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyalarının başında geliyor. Her geçen gün bir yenisini daha gördüğümüz bu zararlı yazılımlara garip bir üye daha eklendi.

  Automated Clearing House (ACH) olarak adlandırılan yeni teknik sayesinde, özellikle internet üzerinden iş başvuruşu kabul eden firmalar büyük tehlike altındalar. Sistemin çalışma mantığıysa gayet basit; bu zararlı yazılım internet üzerinden iş başvurusu alan firmalara, sanki doldurulmuş bir formmuşçasına yollanıyor. Bir kez firma tarafından kabul edildiği taktirde virüs aracılığı ile kullanıcının bütün bilgilerini ele geçirebilen ACH, kullanan kişiye, girdiği bilgisayardaki birçok veriye ulaşma şansı tanıyor.

  Geçtiğimiz günlerde Amerika'da meydana gelen bir olayda, ufak çaplı bir şirkete yollanan iş başvurusu, şirketin tam 150.000 dolar kaybetmesine sebep oldu. Firmanın bağlantılı olduğu banka hesaplarını çalan ve sonrasında para transferi yapan hacker'lar, ACH'in ne kadar da tehlikeli bir yazılım olduğunu net bir şekilde ortaya çıkardılar.

  Bredolab Trojan'ı olarak bilinen virüs cinsinin bir farklı modeli olan ACH, aslında son altı aydır ortalıkta geziyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı