« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tarihin en genç F1 şampiyonu

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2005 sezonunun en iyi pilotu Renault adına yarışan Fernando Alonso oldu. Sezonun tamamlanmasına iki yarış kala Brezilya Grand Prix’sinde elde ettiği üçüncülükle şampiyonluğunu ilan eden 24 yaşındaki Fernando Alonso, Formula 1 tarihinin ‘En Genç Şampiyonu’ da olmayı başardı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Alonso, en genç şampiyon unvanını 1972 yılında 25 yaşındayken şampiyon olan Emerson Fittipaldi’den devraldı. Sezonun 17’nci ayağı olan Brezilya Grand Prix’sinde McLaren Mercedes Takımı ise ‘duble’ keyfini yaşadı.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2005 sezonunun en iyi pilotu bitime iki yarış kala belli oldu. Sezonun 17’nci ayağı olan Brezilya Grand Prix’sini üçüncü sırada tamamlayan Renault pilotu Fernando Alonso sezonu şampiyon olarak noktaladı. Formula 1 kariyerine 2001 yılında Minardi Takımı ile adım atan ve 2002 yılında Renault’ya test pilotu olarak geçen Fernando Alonso kariyerinin beşinci yılında Formula 1 tarihinin ‘En Genç Şampiyonu’ oldu. Alonso elde ettiği bu şampiyonlukla 1972 yılında 25 yaşındayken şampiyon olan Emerson Fittipaldi’nin unvanını da ele geçirmiş oldu.

MCLAREN’E DUBLE TESELLİSİ

Brezilya Grand Prix’sinde Pilotlar Şampiyonluğu ümitlerini kaybeden McLaren Mercedes Takımı’nın en büyük tesellisi bu yarışta elde edilen duble oldu. Yarışı Juan Pablo Montoya ilk sırada tamamlarken, Kimi Raikkonen ise ikinci sırada finiş gördü. McLaren Mercedes Takımı elde ettiği bu duble ile Markalar Şampiyonası’nda iki puan farkla liderliği ele geçirmiş oldu. Formula 1’de sezonun geride kalan iki yarışında Markalar Şampiyonluğu için McLaren Mercedes ve onun iki puan arkasındaki Renault arasında kıyasıya bir rekabet yaşanacak gibi görünüyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler