« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tarihi ziyaret

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Cep Herkülü’müz’ün Bulgaristan’dan kaçışı gizli, dönüşü ise şatafatlıydı. Milletvekilleri, üst düzey yöneticiler ve çok sayıda medya mensubu, Kırcaali'nin yolunu tuttu. Naim babaocağında duygu dolu anlar yaşadı...

Yıl, 1986. Aralık ayının soğuk bir 6'ncı gününde Sofya'dan garip duygular, yoğun korku ama müthiş bir kararlılıkla ayrılan Naim Shalamanof, Türkiye'ye Naim Süleymanoğlu olarak ayak bastığından bugüne değin, 11 yıl 10 ay sonra, doğduğu topraklara geri döndü. Kaçışı gizli, dönüşü ise şatafatlıydı. Milletvekilleri, üst düzey yöneticiler ve çok sayıda medya mensubu, hep birlikte Kırcaali'nin yolunu tuttular.

‘‘Garip duygular içindeyim’’ diyen ve sanki dünya rekoru kaldıracakmış gibi heyecanlı görünen Naim, Kapıkule'den geçerken adeta asimilasyon günlerine dönmüştü. Tırnaklarını koparıyor, dudaklarını ısırıyordu. Bulgar Gümrüğü'ne geldiğinde ise çok şeyin değiştiğini, köprülerin altından çok suların aktığını gördü. Gümrükçüler ve Bulgar polisleri inanılmaz bir sevecenlikle karşıladılar, Bulgar vatandaşları da öyle.

Giriş işlemleri Naim'in korktuğu gibi değildi. Bulgar Gümrüğü'nde, önündeki çok sayıdaki araba bir anda yolu açıp ekstraya geçmesi için izin verdiler. Polislerin, ‘‘O sizin olduğu kadar bizim de şampiyonumuz’’ demesi, şampiyon haltercimizin kıpır kıpır olan yüreğini iki damla gözyaşı ile suladı.

BULGARİSTAN ÇOK DEĞİŞMİŞ

‘‘Doğduğum topraklar. 19 yılım burada geçti. Gerçek vatanım Türkiye'ye iltica ettikten sonra bile dede toprağımı hep düşündüm. Kırcaali'deki babamın elini ne zaman öpeceğimi. Haltere başladığım salonu. Yılların özlemini 4-5 günlük kısa seyahatimde gidermeye çalışacağım. Bulgaristan, eski Bulgaristan değil çok şey değişmiş.’’

Naim, saat 14.30 sularında, Bulgaristan'a ayak bastığı an, sigarasından derin bir nefes çekti .

SENİ KAÇIRMASINLAR!

Şampiyonumuz, yolculuk sırasında ANAP Edirne Milletvekili Evren Bulut ve ANAP Tekirdağ Milletvekili Enis Sülün ile birlikte Edirne Valisi Mehmet Canseven'i ziyaret etti. Canseven, Naim'e, ‘‘Seni kaçırmasınlar dikkat et’’ deyince, şampiyonumuz, ‘‘Orası benim baba ocağım. ben Bulgaristan'a çok büyük şampiyonluklar kazandırdım. Artık Bulgaristan'da çok şey değişti. Hiçbir problem olmayacak. Dostlarımı görmeye gidiyorum’’ karşılığını verdi.

Naim de, ‘‘10 yıl öncesine göre ilişkilerimiz çok iyi durumda. Baba ocağımı yıllar sonra görebilmenin heyecanını yaşıyorum’’ dedi. Edirne Valisi Mehmet Canseven, ‘‘Nasıl gittiysen seni öyle istiyoruz’’ deyip, Vilayet kapısından Naim'i baba ocağı Bulgaristan'a uğurladı.

İLGİNÇ KARŞILAMA

Eskortlu, korumalı ve iki milletvekilinin eşliğinde Kapıkule'den doğruca Haskova'ya gelen Naim, ilk olarak burada Bulgar halkın dikkatini çekti. Eski güreşçi Yüksel Dinçer'in ilk hocalarından olan Savcı'nın yanına giden Naim, doğruca baba ocağının yolunu tuttu. Kırcaali'deki eski evlerinin önüne giden Naim, evinin etrafını şöyle bir dolaştı, uzun yıllarının geçtiği sokağın önünde hasret giderdi ve gezisine devam etti..

Cep Herkülü'ne şok

Bulgaristan'ı ziyareti sırasında Naim Süleymanoğlu büyük bir şok bekliyordu. 5 arabalık bir konvoyla girdiği kentte görkemli bir şekilde karşılanan şampiyonumuz ne yazık ki aynı sevgiyi babasından göremiyordu. Bir süredir aralarında soğukluk olan Naim'in babası Süleyman Süleymanoğlu, oğlunun kentteki gezisi sırasında bir cafede oturuyordu.

Baba Süleymanoğlu, arkadaşlarının, ''Bak oğlun geldi'' sözlerine, ''Yok. Benim oğul buralara gelmez'' diye cevap verdikten sonra hızla cafe'den ayrıldı. Uzun yıllardır tek başına yaşadığı evine gitmek yerine aksi bir istikamete giden Süleyman Süleymanoğlu'nun bu tavrı, garip karşılandı. Babasının bu tavrından habersiz olan Naim, babasının yaşadığı eve gitti. Bir süre burada bekleyen Naim, ''Yarın tekrar gelirim'' deyip evden ayrıldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz