Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tarihi zirve

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Taner BATURLAR

ALTAY ve Göztepe'nin 1.Lig'den düşmesinden sonra İzmir'de büyük bir hareket başladı.

Herkes, ‘‘Bu utançtan ne yaparsak kurtuluruz?’’ diye kafa patlatıyor.

Kemal Zorlu, ‘‘İzmirgücü kurulsun, Piriştina da başkan olsun’’ formülünü ısrarla savunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, ‘‘Kulüpler tek takım konusunda anlaşırsa, ben başkanlık için (hayır) demem’’ diyor.

İzmir Gücü Spor Vakfı Başkanı Levent Ürkmez, kulüp başkanlarıyla yarın toplantı yapacak. Önümüzdeki hafta düzenlenecek tarihi zirvede de İzmir futbolu masaya yatırılacak, çözüm önerileri tartışılacak.

Düne kadar kulüplerin kaderleriyle başbaşa bırakıldığı bir ortamda, bunlar bile sevindirici gelişmeler.

Artık ileriyi görmek, somut adımlar atmak şart. Bu nedenle vakfın organize edeceği zirvede havanda su dövülmemesi için herkes ön hazırlık yapmalı. ‘‘Uçuk’’ gibi görünen fikirler bile tartışmaya açılmalı.

Ben dört konu üzerinde durmak istiyorum:

Birincisi, Futbol Federasyonu'nun 6-7 Haziran'da yapılacak olağan genel kurulu. Kemal Zorlu'nun başkanlığa soyunup, hayal kırıklığı yaşadığı dönemden beri İzmir'in Federasyon Yönetim Kurulu'nda bir temsilcisi yok. Ege'yi Mukan Perinçek ile Ali İpek temsil etse bile İzmir öncelikle bu ayıptan kurtulmalı. Parçalanmayı önlemek için İzmirli bütün delegeler tek bir isim etrafında birleşmeli, diğer gruplarla kulis çalışmaları hızlandırılmalı, ne olursa olsun Federasyon'da İzmirli bir üye bulunmalı.

İkincisi, İzmir Gücü Spor Vakfı. İzmir futbolunun hasta yatağından kalkmasında, bütün kulüpleri temsil eden vakfın en önemli rolü üstleneceğine inanıyorum. Böyle bir vakfın kurulması için öncülük eden Levent Ürkmez'in ilk günlerdeki heyecanı, beni çok etkilemişti. Ürkmez'in çok güzel fikirleri vardı. Kulüpler küçük hesaplar peşinde koşmayı bırakıp, ‘‘Bu vakfı nasıl daha işler hale getirebiliriz?’’ düşüncesine dört elle sarılmalı. Vakfın büyümesi, baskı unsuru haline gelmesi, kulüplerin yüzüne kapanan kapıları tek tek açabilir.

Üçüncüsü, belediyelerin kulüplere bakış açısı. ‘‘İzmir'de beş kulüp var. Hangisine yardım edelim?’’ diyerek topu taça atma devri artık bitmeli. Futbolda başarılı kentlerin çoğunun arkasında belediyelerin önemli destekleri var. Yanlış anlaşılmasın. Yasal olmayan bir takım yollarla, belediyelerin kasalarının kulüplere açılması gibi bir talebim asla yok. Belediyeler isterse İzmir kulüplerine düzenli gelir kaynakları yaratarak, yöneticileri ekonomik açıdan biraz olsun rahatlabilir. Yeter ki, ellerini taşın altına sokup, spora bakış açılarını değiştirsinler. Bu katkıyı, İzmir Gücü Spor Vakfı kanalıyla da gerçekleştirebilirler. Belediyeler, bu işin içine girmezse, İzmir'in işi hiç de kolay değil.

...Ve dördüncü konu. Sevgili politikacılarımız. Yüksel Yalova, İzmir kulüplerine bu kadar ilgi gösterirken, çoğunuzun bir köşeye çekilip, sessiz kalmanızı, kılınızı bile kıpırdatmamanıza hayret ediyorum. İzmir'in 1. ve 3.Lig'de hiç temsilcisi yok. 2.Lig'e sıkışıp, kaldık. Belki bundan bile haberiniz yoktur.


Bunları da Beğenebilirsiniz