« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tarihi yelkenliler boğazda

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Deniz Ticaret Odası’nın ortak girişimleri ile İstanbul, Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği’nin rotasına girdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

16 ülkeden gelen 23 tarihi yelkenliden oluşan filonun, 18 Mayıs Salı günü, İstanbul Boğazı’ndan geçişi hafızalardan silinmeyecek bir görsel şölene dönüştü.

Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan ortak çalışmalarıyla gerçekleşen Boylu Soylu Yelkenli Yarışları’nın Volos-Varna rotasındaki ilk yarışın ikinci etabı, aynı gün (18 Mayıs) İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışından start aldı.

Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği, 27-30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da kutlanacak.

2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, tarihinde ilk kez Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği’ne (Historical Seas Tall Ships Regatta) ev sahipliği yapıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Deniz Ticaret Odası’nın girişimleri, Yunanistan ve Bulgaristan ortak çalışmalarıyla gerçekleşen Boylu Soylu Yelkenli Yarışları kapsamında, 16 ülkeden gelen 23 tarihi yelkenliden oluşan filonun İstanbul Boğazı’ndan geçişi İstanbullulara görsel bir şölen yaşattı.

Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği, 27-30 Mayıs Tarihleri Arasında İstanbul’da…

12 Mayıs tarihinde Yunanistan’ın Volos limanından hareket eden tarihi yelkenliler, Çanakkale ve İstanbul Boğazını geçerek Karadeniz’e çıktı. 21 Mayıs’ta Bulgaristan’ın Varna şehrine ulaşacak. Burada 3 gün kaldıktan sonra geri dönüşte 27 Mayıs tarihinde İstanbul’a uğrayacak yelkenliler, 30 Mayıs’a kadar kalacak. Yelkenlilerin İstanbul’da olduğu 4 gün, tam bir şenlik havası içinde kutlanacak.
27 Mayıs Perşembe günü yelkenlilerin Karaköy Limanı'na demirlemelerinin ardından saat 14.00'de halka açık karşılama töreni yapılacak. Törenin ardından yelkenliler halkın ziyaretine açılacak. Yelkenliler 30 Mayıs Pazar gününe kadar, saat 10.00 ile 18.00 arasında İstanbulluları ağırlayacak.

Yarış devam ediyor: Mürettebata katılmak için geç değil!

Bu muhteşem yelkenlileri tanımak, denizcilerle beraber halat çekmek, denize saygıyı ve sevgiyi bir yelkenlinin güvertesinde yeniden duyumsamak isteyen 15 – 24 yaş arasındaki gençler, bu yarışa birebir katılabiliyor.

Ücretli olan katılım için en geç 24 Mayıs Pazartesi gününe kadar info@seassailtraining.com adresine başvuru yapılması gerekiyor. Detaylı bilgi için: www.atseasailtraining.com

Boylu Soylu Yelkenli Yarışları’nda Bir Türk Yelkenlisi

Cumhuriyet tarihimizin ilk yelkenli okul gemisi olan STS/BODRUM da Boylu Soylu Yelkenliler Yarışı’na Türkiye adına katılıyor. STS/BODRUM’un, BOSAV (Bodrum ve Karya Bölgesi, Kültür, Sanat ve Tanıtma Vakfı), Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi ve konuya duyarlı pek çok kişi ve kuruluşun katkıları ile dört yılda inşası tamamlandı. 750 bin dolara mal olan geminin tam boyu 36 metre, güverte boyu 32,50 metre. 450 m² yelken alanı bulunan geminin kapasitesi ise 16 kişi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler