“Tarihi Yarımada’nın, nitelikli yeme-içme tesislerine ihtiyacı var”

Hürriyet Haber
04.01.2011 - 12:30 | Son Güncelleme: 04.01.2011 - 12:32

BW The President Hotel Genel Koordinatörü Recep Arifoğlu, İstanbul’a gelen turistin yüzde 80’inin Tarihi Yarımada’ya uğradığını ve bölgenin nitelikli yeme-içme tesislerine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

2010 yılında yoğun talep gören Tarihi Yarımada’ya, bu yıl da talebin artarak devam edeceğini anlatan Recep Arifoğlu, “Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanından Sultanahmet ve çevresine yoğun ilgi gözleniyor. Bu yıl, bir önceki yıla oranla daha iyi geçecek ve bölgedeki otellerin ortalama yıllık doluluğu %85’leri bulacak. Adı üzerinde ‘Tarihi Yarımada’ olan bölgeye, daima ciddi talep gözlenmektedir. Bu talebe paralel olarak, nitelikli konaklama tesislerimizin olmasına rağmen, ne yazık ki bölgede yeterli sayıda nitelikli yeme-içme mekanları bulunmuyor. Genellikle orta yaş ve üstünün tercih ettiği bölgemizde, aradığını bulamayan turistler de; akşamları Beyoğlu, Ortaköy gibi yerlerdeki mekanlara yöneliyor” dedi.

Ara sokaklara, makyaj gerekiyor

Tarihi Yarımada’ya olan talebin her geçen yıl katlanarak artmaya devam ettiğini kaydeden Recep Arifoğlu, bölgede ana caddelerin şık olmasına rağmen, halen ara sokaklarda, camları kırık ve terk edilmiş eski binalar gibi bakımsız ve çirkin bir görüntünün olduğuna değindi.

Turistlerin, ellerinde rehberler ile bölgeyi keşfe çıktığına dikkat çeken Recep Arifoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarihi Yarımada’da ana caddeler fevkalade güzel, ancak ara sokaklarda halen görüntü kirliliği mevcut. Mesela, yarısı yanmış ahşap bir binanın önüne güzel bir reklam filmi asılarak, en azından perişan bina görüntüsü engellenebilir. Zira, turistler ellerinde rehberler ile bölgeyi keşfe çıkıyor. O nedenle, ara sokaklara muhakkak makyaj gerekiyor. Bölgemizde çok sayıda bakımsız çeşme de bulunuyor. Bu çeşmelerin, bakımlarının yapılarak, üzerlerine de çeşitli lisanlarda künyelerinin asılması çok önemli. Tarihte su imparatorluğu olarak da bilinen Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan tarihi çeşmelerin, perişan ve bakımsız görüntüsü hakikaten üzüntü verici."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı