BİTLİS HABERLERİ

Tarihi Yapılardaki Drenaj Çalışmaları

IHA
08.10.2015 - 15:39Son Güncelleme :

AHLAT'TAKİ TARİHİ YAPILARDA YAPILAN ÇALIŞMALARIN YARIM KALDIĞI İDDİA EDİLİYOR.

IHA

Bitlis’in Ahlat ilçesinin İkikubbe Mahallesi’nde bulunan Emir Ali Kümbeti ile Dede Maksut Türbesi etrafı drenaj çalışmaları nedeniyle kazıldı.
Emir Ali Kümbeti ve Dede Maksut Türbesi’nde çalışmaların devam etmediğini iddia eden İkikubbe Mahalle Muhtarı Çetin Aydaner, yapılan çalışmanın yanı sıra yağışlarla birlikte tarihi eserlerin kazılan kısımlarında ise yer yer toprak kaymalarının meydana geldiğini ifade etti. Aydaner, etrafı kazılan Emir Ali Kümbeti ve Dede Maksut Türbesi’nin yakınında bulunan mezarlıklarda ise bu çalışmalara bağlı olarak yağmur yağışlarının ardından mezarlıkların içerisindeki kemiklerin ise toprak üstüne çıktığını söyledi. İkikubbe Mahalle Muhtarı Çetin Aydaner, mahallesinde bulunan Emir Ali Kümbeti ve Dede Maksut Türbesi’nde yapılan bakım ve drenaj çalışmalarının yaklaşık 10 gündür devam etmediğini iddia ederek, duruma tepki gösterdi. İlçenin tarihi ve kültürel önemine dikkat çeken Muhtar Aydaner, mahalle sakinlerinin de devam etmeyen çalışmalara tepki gösterdiğini belirterek, "Ahlat ilçemizde tarihin abideleri bulunmaktadır. Bundan yaklaşık bir ay önce Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yapılan ihaleyle birlikte mahallemizde bulunan kümbetlerin bakım ve drenajları yapılmaktaydı. Aslında güzel bir çalışma ama işçi yetersizliğinden dolayı 10 gündür Emir Ali Kümbeti’nin etrafında çalışma yapılmamaktadır. Bu da çevresindeki mezarlıkların kemiklerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Mahalle sakinlerinin de tepkisine yol açıyor. Aynı zamanda tarihi dokuya da zarar vermektedir. Yapacağı yerde yıkmak anlamına geliyor. Yetkililerden ricam bir an önce yaptıkları işin çevre düzenlemesini yaparak, tarihten kalan mirasımız olan eserlerin işlemlerini tamamlayarak halkın hizmetine sunmalarıdır. Aslında bu çalışmaların yaz mevsiminde yapılması lazım. Çünkü bölgemiz iklim itibariyle kış mevsimidir. Onuncu ayda yağışların fazla olması itibariyle de kümbetler etrafında açılan kısımlarda yer yer toprak kaymaları da oluşmaktadır. Bundan dolayı ise mevcut mezarlıkların içinde bulunan cenazelerin kemikleri bile ortaya çıkıyor" dedi.
Bitlis Vakıflar Bölge Müdür Vekili Sait Sancar ise, çalışmaların durmadığını aksine devam ettiğini vurgulayarak, "Kümbetler bizim için çok önemlidir. Müteahhit firma tarafından Ahlat’ta kümbetler etrafında drenaj çalışmaları yapılıyor. Tüm ekip en derin drenaja sahip olan Hasan Padişah Kümbeti’nde çalışmalarına devam ediyor. Burası tamamlandıktan sonra sırasıyla çalışmalar devam edecektir. Hiçbir şekilde çalışmalarımız yarım kalmamıştır. Çünkü drenaj çalışmalarını oldukça önemsiyoruz. Yağmur ve kar yağışının zarar vermemesi için çalışmalar devam ediyor. Çalışmalarımız durmamış, tam aksine hızla devam etmektedir. Fakat aynı anda tüm kümbetlerin drenaj çalışmasını yapmak kolay değil. Müteahhit firma tarafından yapılan çalışmaları, Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak görevlendirdiğimiz teknik personelimiz tarafından haftada iki kez de denetleniyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Tarihi Yapılardaki Drenaj Çalışmaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi Yapılardaki Drenaj Çalışmaları haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:16
  • Öğle
   12:08
  • İkindi
   15:13
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı