Gündem Haberleri

  Tarihi tesadüf

  ANKARA
  14.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YSK anayasa referandumunun 12 Eylül Pazar günü yapılmasını oybirliğiyle kararlaştırdı.

  YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, Anayasa’daki seçim kanunlarında yapılacak değişikliklerin, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağı hükmüne dikkat çekerek, süreyi 120 gün olarak tespit ettiklerini açıkladı.

  CHP, bugün Anayasa paketinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya hazırlanırken, dün Yüksek Seçim Kurulu referandum tarihi düğümünü çözdü. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Kırdar Özsoylu, anayasa referandumunun 12 Eylül Pazar günü yapılacağını açıkladı.
  12 Eylül anayasasını değiştirecek anayasa paketi için referandum, 12 Eylül’de yapılacak. YSK, referandum sürecini 60 güne indiren yasaya vize vermeyince, referandum tarihi ihtilalin 30’uncu yıldönümüne denk geldi. YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, yürürlüğe giren son yasanın referandum süresini 120 günden 60 güne indirdiğine dikkat çekti. Özsoylu, Anayasa’nın 67’nci maddesinin son fıkrası uyarınca da seçim kanunlarında yapılacak değişikliklerin, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağı hükmüne dikkat çekerek, süreyi 120 gün olarak tespit ettiklerini açıkladı. Özsoylu, şöyle dedi: “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında 5982 Sayılı Kanun’un, Anayasa’nın 175 ve 3376 Sayılı Kanun’un 2’nci maddesi hükümleri gereği halk oylamasında uygulanacak sürenin, değişiklikten önceki hüküm itibarıyla, bu metnin uygulanması gerektiğinden, bunun 120 gün olarak tespitine ve referandumun 12 Eylül 2010 Pazar günü yapılmasına YSK tarafından oybirliğiyle karar verilmiştir.” Halk oylamasına ilişkin çalışmaların bir komisyon tarafından yürütüleceğini belirten Özsoylu, komisyonun çalışmalarının ve seçim takviminin ilerleyen günlerde duyurulacağını bildirdi.

  CHP: Çok iyi oldu

  YSK’nın kararına muhalefet de destek verdi. CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, “Belirlenen tarih çok iyi oldu. Temmuzda bir referandum yapılmasını başından beri sakıncalı bulduğumuzu söyledik” dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu, “YSK’nın kararı hepimizi bağlayan bir karar. Tesadüfen 12 Eylül’e denk gelmiştir. Tartışmalara artık son nokta konulmuştur. Bu anayasanın referandumda kabul edilmemesi için köy köy kasaba kasaba dolaşıp halkla buluşacağız” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı