Gündem Haberleri

  Tarihi surlara beton döktüler

  Hasan ÖRNEKOĞLU/İSTANBUL, (DHA)
  10.11.2009 - 17:38 | Son Güncelleme:

  ATİH'te bulunan tarihi kara surlarının üzerine ve çevresine beton bloklar dökülerek aydınlatma sistemi kurulmaya çalışıldığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

  Bir grup partiliyle birlikte surların etrafını gezen Çetin Soysal, bu bölgelerin SİT alanı olduğunu ve 50 metre yakınına kadar olan bölgelerde kazı yapılamayacağını belirtti.

  İstanbul’un 2010 yılı için Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin ardından kentteki tarihi ve kültürel mekanların hazırlanması, tanıtım ve organizasyonu işlerini üstlenen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKBA), surların üzerine ve etrafına ışıklandırma sistemi yapmak için beton bloklar döktü. Verilen bilgiye göre, konunun fark edilmesi üzerine çalışmalarını durduran AKBA, 13’ü surların üzerine olmak üzere, 80 adet projektörü beton dökerek yerleştirdi.

  İstanbul’daki kara surlarının SİT alanı olduğunu belirten Çetin Soysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu ihaleyi 500 bin TL.’ye verdiğini ve tam anlamıyla tarih katliamı yapıldığını belirtti. Anayasa’nın 2863 sayılı kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa aykırı hareket edildiğini söyleyen Soysal, surların 50 metre yakınında kazı yapılamayacağını fakat bu şirketin surların üzerinde kazı yaparak beton döktüğünü söyledi.

  Sadece surların üzerine 40 ton beton döküldüğünü belirten CHP’liler, SİT alanlarına yapılan her kazı için 3-5 yıl arası hapis cezası olduğunu ve burada yapılan 80 kazının 240 yılla kadar ağır hapis cezası gerektirdiğini vurguladı. Bu olayla ilgili olarak 2010 ajansı yetkililerinin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sorumlu olduğunu belirten Çetin Soysal, “UNESCO'nun İstanbul’u dünya kültür ve tarih mirası listesinden çıkartmayı düşündüğü böyle bir süreçte tarihi dokuyu bozan, bu kıyımı yapanlardan hesap soracağız. Hatalarını fark eden yetkililer, şimdi bu beton blokların üzerini toprakla örtmeye çalışıyorlar. Tonlarca beton döküldüğünü görüyorum. Dökülen betonu kamufle etmeye de çalışmışlar. Bu tarihi yapının zarar görmesi asla kabul edilemez" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı