Ege Haberleri

EGE

  Tarihi semt boşalıyor…

  Hürriyet Haber
  25.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  İzmir’de Konak Tüneli yapımı nedeniyle tehlike arz etiği için kamulaştıralan evlerin büyük bölümü, ev sahipleri ve kiracılar tarafından boşaltıldı.

  Damlacık semtinde kamulaştırılan evlerin boşaltıldığı mahallelerde yaşayan, ancak evleri henüz kamulaştırılmayan vatandaşlar, "Sıra bize de gelecek mi" endişesiyle yaşıyor.

  Yaklaşık 60 yıldır bu mahallede oturan 83 yaşındaki Hayriye Öz ile 77 yaşındaki Zeynep Ülker, bu endişeleri taşıdıklarını belirterek, "Gece yattığımızda gözümüze uyku girmiyor. Sürekli gözyaşı döküyoruz. Sadece evlerimizi kaybetmekten değil burudaki hatıralarımızın yok olacağının da üzüntüsü içindeyiz. Üstellik evlerin hak ettiği değeri bulup bulmayacağını bilmiyoruz. Bir çok evin tapusunda birden fazla hak sahibi var. Elimize kalan parayla yeni bir ev almamız imkansız. Evlerin boşalmasıyla mahallemiz sessizliğe büründü" sözleriyle duygularını aktardı.

  Tarihi semt boşalıyor…

  "ÇADIR KURUP DİRENİRİZ"

  Bu arada bazı mahalle sakinleri ise kendi evlerinin için kamulaştırma kararı alınırsa mahallelerinde çadır kurarak evlerini yıktırmamak için direneceklerini dile getirdi. Damlacık'taki evler içinin kamulaştırma kararı 2012 yılında alınmasına rağmen Karayolları görevlilerinin kendilerine "Sakın endişe etmeyin sizinle ilgili bir tehlike yok, oturun" dediklerini öne süren mahalle sakinleri, "2012'de bu kararın alındığına dair elimizde belge var. 2014 yılında gelip 'Evlerinizi boşaltın, zemin bozuk, tünel çalışmaları nedeniyle yıkılma riski var' deyip bizlere korku saldılar. Evlerimize hak ettiği değerler de verilmiyor. Birçoğumuzun evinde birden fazla hisse var. Elimize geçen parayla kendimize ev almamız mümkün değil" diyerek tepki gösterdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı