BURSA HABERLERİ

Tarihi Orhangazi Hamamı restore edilecek

AA / Elif Özlem Çelikler
20.01.2015 - 19:31Son Güncelleme : 20.01.2015 - 19:32

- 19. Yüzyılın başlarında yapılarak kullanılmaya başlanan ve 1972 yılında çıkan yangın ile harabeye dönen eski Orhangazi Hamamı restore edilecek

YEREL HABERLER BURSA

AA / Elif Özlem Çelikler

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yeni kurulan Tarihi Kültürel Daire Başkanlığı Bursa bölgesinde tarihi ve kültürel miraslar listesine Orhangazi’de 19.yüzyılda yapılan eski hamamı da dahil etti. 70 metrekarelik hamamın restoresi için çalışmalara başlayan ekipler, dün levhalar asarak alanın restore edileceğini duyurdu.

Yapımındaki amaçlarının tarihi hamamı hayata döndürerek sergi salonu yapmak olduğunu dile getiren yetkililer, hamamda yapılacak olan çalışmaları da bir rapor halinde Orhangazi Belediyesi’ne sundu. Buna göre tarihi hamamda yapılacak işlemler şöyle sıralandı:

''İç kısımlarında sıvalar raspa edilecek, binadaki çatlaklar tespit edilecek. Çatlaklar derin duvar çatlağı ise etrafı iyice temizlendikten sonra hidrolik kireç enjeksiyonu yapılacak, daha sonra bu kısımlara dikiş atılarak güçlendirilecek. Güçlendirme işlemi tamamlandıktan sonra, yapının iç kısmı horasan sıva ile sıvanacak ve üzeri kireç çile badana yapılacak. Yapının çevresi yaklaşık 1m derinlikle (temel kotu) kazılarak drenaj işlemi gerçekleştirilecek. Kazı işlemi tamamlandıktan sonra yapının etrafı Horasan kaba sıva ile sıvanacak, üzerine yalıtım yapılacak ve koruyucu duvar örülecek. Daha sonra drenaj borusu yerleştirilecek ve kalın mıcır ile örülecek. Yapının etrafına yonu taşından (Denizli – Kocabaş) 60cm genişliğinde tretuar yapılacak. Yapının dışının derzleri temizlenecek, çatlaklar ortaya çıkacaklar, çatlaklar temizlenip hidrolik enjeksiyonu yapıldıktan sonra, dikiş atılarak, derzleri horasan derz yapılacak. Yapının çatı kısmının beton harçları raspa edilecek. Çatlakları ortaya çıkaracaklar, çatlakları temizlenerek açıldıktan sonra enjeksiyonu yapılacak. Enjeksiyonu yapıldıktan sonra binanın çatısına horasan şap atılacak, üzerine sıvı yalıtım yapılacak ve üzerine tekrar ince horasan sıva ile sıvanacak. Binanın kubbelerinde bulunan fil gözleri düzenlenecek, üzerine demir döküm kasnakları yerleştirilip üzerine de cam fanusları konulacak. Daha sonra yapının çatısı alaturka (Osmanlı kiremit) ile örtülecek. Yapının zemin kaplamalarında kullanılabilir durumda olan kaplamalar temizlenip korunacak, kalan kısım Marmara beyaz mermer ile kaplanacak. Yapının güney cephesi soyunma yeri yapılacak, çatısının yalıtımı yapılacak, Osmanlı kiremidi ile kaplanacak. Soyunma yerinin zemini ahşap kaplanacak. Tavan lambri, duvarları bağdadi çıta yapılacak ve horasan sıva ile sıvanacak. Binayı çevreleyen duvarların derzleri açılacak, derzleri horan derz yapılacak, duvar üzerindeki beton harpuştalar kırılarak yonu taşı ile harpuşta yapılacak. Üzerine ise ferforje korkuluk yapılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Tarihi Orhangazi Hamamı restore edilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 19 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi Orhangazi Hamamı restore edilecek haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:43
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:33
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı