ANKARA HABERLERİ

Tarihi okulun başına gelmeyen kalmadı

Doğahan GİRİTLİOĞLU
15 Nisan 2016 - 16:12Son Güncelleme : 15 Nisan 2016 - 16:15

Mustafa Kemal Atatürk’ün Latin alfabesini tanıttığı okullar arasında yer alan eski adıyla ‘Turgut Reis İlkokulu’ kaderine terk edildi. 1999’da 20 yıllığına bir derneğe tahsis edilen okul binası, birinci derece sit alanı olarak tescillendi. Son dönemde kaderine terk edilen bina, yeniden eğitim yuvasına dönüşebilmek için yetkililerin ilgisini bekliyor.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Ulus Hacıbayram Mahallesi Gülbaba Sokak’ta bulunan okul binası, 1999’da yaşanan yangının ardından Ankara Valiliği’nce 20 yıllığına Bedensel Engelliler Derneği’ne tahsis edildi. Bina, 2010 yılında kısmi bir restorasyonla faal duruma getirildi. 2012’de eski Başkan Faruk Öztimur’un vefatı ile dernek bir çok sorunla karşı karşıya kaldı. Sıkıntılara rağmen verdikleri mücadele ile birçok engellinin istihdamına kaktı sağladıklarını belirten Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yeşim Şirin, Cumhuriyet tarihine tanıklık eden önemli eğitim binalarından birinin, engelli vatandaşların istihdamına katkı veren bir yapıya çevirebileceklerini kaydetti. Şini şunları söyledi:

HIRSIZ VE BAĞIMLILAR DADANDI

“Geçen ekimde okulda eğitime yardımcı ekipmanların çoğu çalındı. Olayın ardından bize gönüllü olarak destek sağlayan kişilerin yardımıyla pencelere korkuluk yaptırdık. Ancak onlar da kırıldı. Şu anda elimizde kalan cihazların çoğu tam anlamıyla çalışır durumda değil. Engelli vatandaşlarımıza eğitim verdiğimiz ders saatlerinde binanın kapı demirlerine tırmanan ve camlarımıza taş atan madde bağımlıları tarafından sürekli taciz edildik. Engelli öğrencilerimiz bırakın eğitim almayı, okula gelmekten bile korkmaya başladı. Tarihi eğitim binası, bağımlıların eğlence yerine dönüştü.

MÜLTECİLER KAMP KURDU

Tarihi yapıya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan banklar bir süre Suriyeli mülteciler tarafından işgal edildi. Bahçemizi çadır kente çeviren mültecileri uzun süre çıkartamadık. Yatak yorgan çoluk çocuk, burada yatıp kalktılar. Daha sonra bir anda terk edip gittiler. Herhangi bir güvenlik görevlimiz bulunmadığı için ne hırsızlığın, ne mültecilerin ne de madde bağımlılarının yarattığı tehlikelerin önüne geçemedik. Bugüne kadar bizlere bir şey olmamış olması büyük şans. Hareket kabiliyeti düşük olan bedensel engelliler doğal olarak normalde fazla üşüyor. Binamızda uzun süredir doğalgaz sistemi çalışmıyor. Özellikle soğuk havalarda engelli vatandaşlarımız için büyük zorluk yaratıyor.”

DESTEK BEKLİYORUZ

TURGUT Reis İlkokulu’nun kaderine terk edilmemesi için desteğe ihtiyaç duyduklarını belirten Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yeşim Şirin, “Bakanlık, belediye ve hayırsever iş adamlarının sesimizi duymasını bekliyoruz” dedi. Tarihi binanın girişinde, 9 Ağustos 1928’de Atatürk’ün yeni alfabeyi ilk kez Gülhane’de düzenlediği bir gala ile katılımcılara tanıttığı fotoğraf yer alıyor. Eski adıyla Turgut Reis İlkokulu da gerçekleşen galanın ardından yaklaşık 2 ay boyunca Atatürk’ün Türkiye’yi gezerek alfabeyi tanıttığı okullar arasında bulunuyor. Tarihi okula dadanan hırsızlar, Atatürk büstünü bile çaldı.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tarihi okulun başına gelmeyen kalmadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2016 tarihinde saat 16 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi okulun başına gelmeyen kalmadı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı