ANKARA HABERLERİ

Tarihi okulda tarihi muamma

Gamze KOLCU
02.08.2017 - 16:22Son Güncelleme :

Eskişehir Yolu ile Anadolu Bulvarı’nın kesiştiği noktada yer alan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin velileri, okuluna başka bir binaya taşınacak olmasına tepki gösterdi. Okul yönetimi lisenin taşınacağını, Milli Eğitim yetkilileri binanın bakıma ihtiyacı olduğunu söylerken, CHP Milletvekili Necati Yılmaz ise okul arazisinin ranta açılacağını iddia etti.

Gamze KOLCU

Başkent’in köklü okullarından Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri, yeni öğretim yılına Aliye Yahşi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlayacak. Okulun taşınmasına tepki gösteren veliler ve mezunlar, sosyal medyada imza kampanyası başlattı. Okul yöneticileri taşındıklarını belirtirken, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, okulun eski ve bakıma ihtiyacı olduğunu söyledi; okula dönüşün ne zaman olacağı sorusunu yanıtsız bıraktı. CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise emsal artışı ile arazisinin ranta açılacağını öne sürdü. 1974 yılında Tarım Bakanlığı ve bağlı kurumlara laborant yetiştirilmek üzere laborant meslek lisesi adı altında kurulan ve Tarım Bakanlığı tarafından 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) devredilen Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taşınıyor. 43 yıllık tarihinde mezunlarının büyük bölümü Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile diğer sağlık kuruluşlarında laborant olarak çalışan, tarım ve hayvancılık alanlarında verdiği mezunlar ile teknik iş gücü ihtiyacını da karşılayan lisenin taşındığı iddiası eleştiri topluyor.

YENİ DÖNEME YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Taşınma haberlerini doğrulayan bir okul yöneticisi Hürriyet’e, “Taşınıyoruz. İsmimiz aynı kalacak ancak bina değişikliği olacak. 270 öğrencimiz ve 66 öğretmenimiz var. Aliye Yahşi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir bloğuna yerleşeceğiz. Okulumuzun şartlarını mümkün olduğunca orada da oluşturmaya çalışıyoruz. Okul arazisinin nasıl değerlendirileceğini bilmiyoruz. Taşınma ve yeni okula yerleşme işlerini, okulların açılma tarihine yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

MEB: ESKİ VE BAKIMA İHTİYACI OLDUĞUNDAN

MEB yetkilileri ise okulun taşınmasıyla ilgili olarak, “Okul binası eski ve bakıma ihtiyacı olduğundan, İlçemiz Çankaya Aliye Yahşi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin boş ve kullanıma uygun olan B bloğuna taşınmasının uygun görüldüğünü” bildirdi. Ancak yetkililer, okula geri dönüşün olup olmayacağı sorusunu yanıtsız bıraktı.

SEBEP ARAZİ Mİ?

Öğrenci, veli ve mezunlar tarafından okulun taşınmasıyla ilgili “change.org”da, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a teslim edilmek üzere imza kampanyası başlatıldı. “43 Yıllık Lisenin Trilyonluk Arazisi Nedeniyle Taşınmasına İzin Vermeyelim” başlığını taşıyan ve yaklaşık bin 184 kişinin destek verdiği kampanya metninde özetle, “Bünyesinde laboratuvar, gıda ve tarım alanları bulunan lise, hiçbir alt yapısı bulunmayan başka bir lisenin bloğuna yerleştirilmeye çalışılmaktadır. 33 dönümlük arazisi üzerinde uygulamalı tarım çalışmaları yürüten bir okul. Bu lisenin taşınacağı yerde bu çalışmaların yapılamayacağını görmek için maalesef düşünmeye gerek yok. Neden Ankara’da hatta Türkiye’de bulunmaz fiziki koşullara sahip bir lise taşınmak istensin ki? Yoksa trilyonluk değer taşıyan arazisi nedeniyle mi” denildi.

MECLİS GÜNDEMİNE DE TAŞINDI

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz da konuyu Meclis gündemine taşıdı. Yılmaz’ın, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istediği önergesinde, “Okulun yıkım kararı neye dayanarak alınmıştır? Yıkılan okul arazisinin ne şekilde kullanılacağı planlanmış mıdır? Söz konusu okulun yıkımından sonra okul arazisinin özel mülkiyete devri planlanmakta mıdır? Söz konusu okulun yıkım kararında o bölgede yakın tarihte yapılan büyük emsal artışlarından bu parselin de yararlandırılması düşüncesi etkili olmuş mudur” sorularına yanıt istedi.

EMSAL ARTIŞI İDDİASI

Okulun karşısındaki arazide emsal artışına gidileceği iddiasını gündeme getiren Yılmaz, “Hemen karşıda TOGO’nun bulunduğu yerde emsal artışına gidiyorlar. Bu kamu arazisinin de özel kişilere devredildikten sonra emsal artışı yapılacağı, yine burada çevrelerindeki insanlara rant yaratılacağı kuşkusu var. Emsal artışları üzerinden çok ciddi kayıt dışı para yaratılıyor. Öğrencilerin geleceğiyle oynanırken ilerleyen günlerde arazi üzerine plaza, AVM yapıldığını göreceğiz” dedi.

Etiketler: iddia

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tarihi okulda tarihi muamma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ağustos 2017 tarihinde saat 16 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi okulda tarihi muamma haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  14 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:12
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:20
  • Yatsı
   19:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı