Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarihi okul binası restore edildi

  A.A
  25 Nisan 2009 - 11:02Son Güncelleme : 25 Nisan 2009 - 11:02

  Gaziantep'te, tarihi yapıların yoğun olarak bulunduğu Eyüboğlu Mahallesi'ndeki 100 yıllık Gazi İlköğretim Okulu binasının restorasyonu tamamlandı.

  Yapımından sonra bir süre ev olarak kullanılan, 25 yıl da Gazi İlköğretim Okulu olarak hizmet veren tarihi bina, yıkılma tehlikesi nedeniyle Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresince, restore edilmek üzere ihaleye çıkarıldı.

  Tarihi okul, 2 yıl süren çalışmaların ardından aslına uygun restore edildi ve kültür merkezine dönüştürülerek, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne devredildi.

  Harap Mescit Sokak'ta, tarihi yapıların yoğun olduğu bir alanda bulunan iki katlı, avlulu, kesme taştan yapılan binanın ön cephesinde kemerli, tepelerde ise kare şeklinde pencereler yer alıyor. “T” planlı binanın geniş saçaklı bir çatısı bulunuyor.

  Tarihi bina, bulunduğu bölgedeki yol genişletme ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından, tarihi Kurtuluş Camisi'nin de yakınında bulunması nedeniyle, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

  İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu, tarihi okulun, sosyal ve kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapacağını söyledi.

  Efiloğlu, halen tarihi mekanda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Türk Halk Müziği, Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Tasavvuf Müziği Topluluğu, Anadolu Rock Grubu Topluluğu ve Klasik Türk Müziği Topluluğu üyeleri tarafından müzik çalışmaları yapıldığını ifade etti.

  Tarihi okulda ebru ve hat sanatı kurslarının açılması için başlatılan çalışmaların da son aşamaya geldiğini belirten Efiloğlu, Gaziantep'in tarihi ve kültürel kalkınmasına ivme kazandırmak için, “bilinçli yatırım, etkin tanıtım” anlayışı ile çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı