SİVAS HABERLERİ

Tarihi Mihrali Bey Konağı Restore Edildi

IHA
20.07.2015 - 14:11Son Güncelleme :

SİVAS'IN ULAŞ İLÇESİNDE BULUNAN TARİHİ MİHRALİ BEY KONAĞI İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ.

IHA

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Kafkasya’dan Anadolu’ya göç eden ve Uzun Yayla Bölgesi’ne yerleşen Kara Papak Türkleri’nden Halk Kahramanı Mihrali Bey’in 1889 yılında yaptırdığı tarihi konak restore edildi.
Ulaş ilçesinin Acıyurt Köyü Konak Mezrası’na iki katlı inşa edilen ve doğu kısmına da oğlu Rüştü Bey tarafından 1933 yılında bir ev daha yaptırılan karakteristik Türk evi özelliğindeki yapılar İl Özel İdaresi tarafından yapılan çalışmaları sonucu bakımdan geçirilerek, yeni haliyle ziyaretçilerinin hizmetine açıldı.
Zemin kat haremlik, depo ve kiler olarak kullanılan, zemin katı kesme taştan, kalan kısmı ise moloz taştan yapılan, üst katında ise ahşap ve kerpiç malzeme kullanılan konak için geçen yıl inceleme başlatan İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü’ne bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu personeli, dökülen ve çatlayan bölgelerde sıva raspası, çatı tamiratı, ısı ve su yalıtımı, çürüyen yağmur borularının yenilenmesi, konağa ait tüm ahşap ve demir imalatların bakımı ve ahır aşhane üst örtüsünün yenilenmesi ile tatlı kireç sıva ile cephelerin temizliğinin yapılmasını sağladı.
Osmanlı-Rus Savaşı’nda 150 adamıyla Ruslara karşı binbaşı rütbesi ile savaşan ve başarılarından dolayı Osmanlı idaresi tarafından Mecidiye Nişanı verilen Mihralibey, Erzurum Müdafaası’nda da önemli görevlerde bulunması sebebiyle Sivas’ın Ulaş İlçesine bağlı Acıyurt Köyüne yerleşmiş ve kendisine bir konak yaptırmıştı. II. Abdülhamit’ in emri ile 40. Hamidiye Süvari Alayını kuran Mihrali Bey, Yemen’de çıkan isyanı bastırmak için Sivas Valisi Reşit Paşa’nın Padişaha telkinleri sonucu 500 adamı ile birlikte Yemen’e gidip, İngiliz ve Araplarla mücadele etmiş ancak Yemen’de şehit düşmüştü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Tarihi Mihrali Bey Konağı Restore Edildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi Mihrali Bey Konağı Restore Edildi haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:34
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:19
 • Yatsı
  18:51
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı