ANKARA HABERLERİ

Tarihi Meclis binaları bugün ziyarete açık

Hürriyet Haber
29.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri" olarak hizmet veren 1. ve 2. TBMM Binaları, tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından Cumhuriyetin 85. yılında bugün ziyarete açılıyor.

Hürriyet Haber

KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından, 7 yıldan buyana devam eden onarım ve teşhir tanzim çalışmaları tamamlanan "Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri", Cumhuriyetin 85. yılında yarın yeniden ziyarete açılıyor.

Müzelerin açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yarın saat 15.30’da düzenlenecek törenle yapılacak. Kurtuluş Savaşı yıllarında bağımsızlık mücadelesinin karargahı olan 1. Meclis ve daha sonra yetersiz kaldığı için hemen yanına yaptırılan 2. Meclis Binası, müze olarak hizmet vermesine karşın, bakımsız ve ilgisiz kalmış, arka bölümü, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü olarak kullanılan 2. Meclis Binası’nın ön bölümü, 1981’de Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açılmıştı.

2001’de tadilat çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan müzenin sadece "Genel Kurul Salonu" açık tutuluyordu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 7 yıllık bir çalışmanın ardından tamamıyla bitirilen restorasyon çalışmaları sunucunda, 1. ve 2. TBMM Binaları olarak hizmet vermiş olan Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri için tören düzenlenecek.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 23 Nisan 1920-18 Ekim 1924 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hizmet veren bina 1952 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’na devredildi ve Milli Eğitim Bakanlığı komisyonunun 1 Mart 1957 yılında aldığı kararla, 23 Nisan 1961’de "Büyük Millet Meclisi Müzesi" olarak hizmet vermeye başladı.

Söz konusu müzede gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları kapsamında ise, müzenin pencere ve kapı doğramaları boya ve cila ile elden geçirildi, tüm pencerelere emniyet ve güvenlik ile güneş ışınlarını kıran film tabakası takıldı, müzenin ahşap desenli PVC yer döşeme kaplamaları yenilendi, elektrik tesisat alt yapısı tamamen yenilendi (Kuvvetli akım, telefon, data, yangın, CCTV, hırsız alarmı, UPS, seslendirme tesisatları) ve mevcut teşhir vitrinleri elden geçirilerek, Bayrak ve Halı vitrini olmak üzere iki adet yeni vitrin ilavesi yapıldı.

Cumhuriyet Müzesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının gelişen ihtiyaçları karşılayamaması nedeni ile 2. TBMM Binası yapılarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi 18 Ekim 1924 tarihinde bu binada çalışmalarına başladı. Türk siyasi tarihinde önemli bir yeri olan 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, işlevini 1960 tarihine kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürdü. 1961-1979 yılları arasında CENTO Genel Merkezi olarak kullanılan bina, CENTO’nun lağvedilmesi ile birlikte, aynı yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilerek, binanın ön kısmının Cumhuriyet Müzesi olarak düzenlenmesi, arka kısmının ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün hizmet binası olarak kullanılması kararlaştırıldı. Müze kısmı, 30 Ekim 1981 tarihinde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermeye başladı.

Cumhuriyet Müzesi’nde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları kapsamında da, meclis salonu ve diğer oda tavanlarındaki mevcut kalem işleri temizlenerek onarıldı, Meclis Salonunun orijinal avizesi ve 2 adet lambader yeniden yapılarak yerine takıldı, elektrik tesisatı alt yapısı tamamen yenilendi, kalorifer tesisatı yenilerek özgün döküm petekler imal edilerek yerine takıldı, müzenin pencere ve kapı doğramaları ile ahşap döşemeleri elden geçirildi, kurul onaylı restorasyon projesine göre bilet satış ünitesi ve çevresi yeniden düzenlendi, müzenin zemin katında teşhire yönelik vitrin ve pano imalatları yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tarihi Meclis binaları bugün ziyarete açık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı