İZMİR HABERLERİ

Tarihi Kütüphane Restore Ediliyor

IHA
11 Ekim 2015 - 22:17Son Güncelleme : 11 Ekim 2015 - 22:18

TİRE’DE II. MAHMUT DÖNEMİ DEVLET ADAMLARINDAN GÜRCÜ MEHMET NECİP PAŞA TARAFINDAN 188 YIL ÖNCE YAPTIRILAN VE BÜNYESİNDE 3 BİNE YAKIN ORİJİNAL EL YAZMASI KİTABI BARINDIRAN TARİHİ KÜTÜPHANE, VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NCE RESTORE EDİLECEK.

IHA

Tire’de II. Mahmut dönemi devlet adamlarından Gürcü Mehmet Necip Paşa tarafından 188 yıl önce yaptırılan ve bünyesinde 3 bine yakın orijinal el yazması kitabı barındıran tarihi kütüphane, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restore edilecek.
Tire’de Osmanlı’nın belleği diye adlandırılan tarihi Necip Paşa Kütüphanesi, aslına uygun olarak restore edilecek. II. Mahmut dönemi devlet adamlarından Gürcü Mehmet Necip Paşa tarafından 188 yıl önce yaptırılan ve bünyesinde 3 bine yakın el yazması orijinal kitabı barındıran tarihi kütüphanede yaklaşık 1 yıl sürmesi planlanan çalışmalar, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Restorasyon süresince dünyada başka bir eşi benzeri olmayan paha biçilemez tarihi el yazması kitaplar ise güvenlik güçlerinin nezaretinde sıkı şekilde korumaya alındı. Restorasyon çalışmalarının ardından hizmete girecek tarihi kütüphane, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.
1826 yılında Tire’ye sürgün edilen ünlü tıp bilgini, tabip Şanizâde Ataullah Efendi’nin Tire’ye gelişine nezaret eden Necip Paşa, Tire’de uzun yıllar eğitim ve öğretim faaliyetiyle ülkeye hizmet eden tarihi İbni Melek Medresesi öğrencilerinin ağaç gölgelerinde ders çalıştığını görünce bir kütüphane yaptırmaya karar verir. Hemen adamlarına gerekli talimatları verir ve çok kısa bir zamanda kütüphaneyi yaptırarak hizmete açar. Kütüphanede Necip Paşa Vakfı’na ait toplam 671 cilt kitap mevcuttur. Bunların tamamı onarım ve bakımı yapıldıktan sonra kırmızı deri mahfazalar içine alınarak vakfedilmiştir. Bu mahfazalar cilt sanatının eşsiz örneklerindendir. Üzerlerine kaplanan çeşitli ebru örnekleriyle cilt sanatıyla ilgilenenlerin hayranlığını çekmektedir. Bunların dışında kütüphaneye sonradan kazandırılan ve “Diğer Vakıf” adıyla tasnif edilen bir kısım eserlerle birlikte yazma ve matbu eserlerin cilt sayısı 3 bine yaklaşmaktadır. Türkçe harflerle basılı kitap ve dokümanların sayısı ise 9 bin civarındadır. Bunların da büyük bir kısmı Cumhuriyetin ilk yıllarında basılmış bazı kitap ve ansiklopedilerle batı klasiklerinin tercümelerinden oluşmaktadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Tarihi Kütüphane Restore Ediliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2015 tarihinde saat 22 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi Kütüphane Restore Ediliyor haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı