İZMİR HABERLERİ

Tarihi kurtaran imza

DHA
04.05.2017 - 10:32Son Güncelleme :
DHA

UZUN yıllardır mezbelelik durumda olan Basmane Anafartalar Caddesi üzerindeki Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı Konak Belediyesi'nin girişimleri sonucu yıkılmaktan kurtuluyor. Osmanlı'dan kalma tarihi hamam Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç tarafından imzalanan sözleşme kapsamında restorasyon karşılığı 17 yıllığına Konak Belediyesi tarafından kiralandı.  Atılan imzalarla tarihi hamam yeniden kente kazandırılacak.

Moloz taş ve tuğladan yapılmış Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı'nı İzmir'e kazandırmak için anlamlı bir adım attıklarını kaydeden Başkan Pekdaş, restorasyon çalışmalarının kısa süre içinde başlayacağını söyledi. Restorasyonun ardından hamamın 17 yıllığına Konak Belediyesi'nin çeşitli hizmetlerine mekan olacağını belirten Pekdaş, “Konak Belediye meclisi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün aldığı ortak karar sonucu bu anlamlı işbirliğini resmiyete kavuşturan imzaları attık. Tüm İzmirli hemşerilerimize hayırlı olsun" dedi. Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç da restorasyonun ardından tarihi hamamın yeniden görünür olacağını belirterek, Konak Belediyesi'ne ve Başkan Sema Pekdaş'a tarihi değerlere vermiş oldukları destekten ötürü teşekkür etti.

YENİDEN AYAĞA KALKACAK

İzmir'in tarihi semtlerinden Tilkilik'teki Anafartalar Caddesi üzerinde yer alan ve klasik Osmanlı mimarisi plan düzeninde inşa edilmiş olan Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı uzun yıllar kendi haline terk edilmişti. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen hamam1965 yılına kadar kömür deposu olarak kullanılmış, daha sonra ilgisizlik nedeniyle yıkılmıştı. Günümüze ancak 'sıcaklık' bölümü ile bazı duvar kalıntıları ulaşan hamam, atılan imzaların ardından restore edilerek yeniden kente kazandırılacak. Anafartalar Caddesi üzerinde yer alan hamamın yakınlarında Hatuniye Camii, Dönertaş Sebili, Basmane Polis Karakolu gibi önemli dönem yapıları bulunuyor. Konak Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü'nce hazırlanan restorasyon projesi Koruma Kurulu'nun onayından sonra uygulamaya geçirilecek.  Restorasyonun tamamlanmasının ardından tarihi hamam, belediye hizmetlerinin verildiği bir mekan olarak hizmete açılacak.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Tarihi kurtaran imza hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi kurtaran imza haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  13:31
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:06
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı