Ege Haberleri

EGE

  Tarihi külliye madde bağımlıların mekanı oldu

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  03 Eylül 2012 - 10:36Son Güncelleme : 03 Eylül 2012 - 11:25

  522 yıllık tarihi Hatuniye Camii'nin külliyesi içinde bulunan kadınlar mescidi bakımsızlık ve ilgisizlikten kullanılmaz hale geldi.

  Manisa kent merkezinde 1490 yılında II. Beyazıd'ın eşi Hüsn-i Şah Sultan tarafından yaptırılan tarihi Hatuniye Camii'nin külliyesinin içinde bulunan kadınlar mescidi, bakımsızlıktan kullanılmaz hale geldi. Kadınların ibadetlerini yerine getirmesi için camiyle inşa edilen mescidin iç duvarlarındaki sıvalar ilgisizlik nedeniyle dökülmeye başladı. Çöplüğe dönen mescidin içinin geceleri de madde bağımlılarının mekanı haline geldiği bildirildi. Tarihi mescidin restorasyon işi geçen yıl Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Manisa İl Müftülüğü'ne devredildi. Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan ise tarihi mescit restorasyonu için gerekli projenin hazırlanıp, 4 ay önce İzmir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'na sunulduğunu ancak bir sonuç gelmediğini ifade etti.

  Tarihi mescidin viran halde olduğu bilgisini öğrenen AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, konun araştırılacağını ve mescidin restorasyonu için gerekli işlemlerin hızlandırılacağını dile getirdi. Özdağ, “Manisa tarihi bir kent. Tarihi kültürel zenginlikleri olan bir il. Bizim görevimiz de bu zenginlikleri korumak ve gelecek nesillere taşımak. Bunun için tarihi mescidin işlemlerin hızlandırılması konusunda gereken neyse yapılacak. Konuyu anıtlar kurulu ile tekrar görüşüp, restorasyon çalışmalarına hız verilmesini talep edeceğim” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı