İZMİR HABERLERİ

Tarihi korumak vatandaşlık görevi

DHA
02.05.2017 - 13:02Son Güncelleme : 02.05.2017 - 13:03
DHA

YAŞAR Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Recep Meriç, tarihi korumanın vatandaşlık görevi olduğunu, halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Onlarca medeniyete ev sahipliği yaparak paha biçilemez bir tarih zenginliğinin sahibi olan Türkiye topraklarında tarihi eser kaçakçılığına karşı mücadele bir türlü son bulmuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2013'ten 2016'ya kadar yapılan bin 366 operasyonda, 109 bin 354 adet tabiat ve kültür varlığı ele geçirilirken 2 bin 915 kişi hakkında da işlem yapıldı. "Tarihi korumak vatandaşlık görevidir" diyen Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Recep Meriç, halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

YILDA 30 BİNİN ÜZERİNDE ESER ELE GEÇİRİLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı girişimiyle, 2004'ten 2016 yılının Ağustos ayına kadar Türkiye'den yurtdışına kaçırılan 4 bin 269 adet kültür ve tabiat varlığının iadesi sağlandı. Ayrıca, güvenlik kuvvetlerinin de mücadelesiyle 2013'ten 2016'ya kadar 109 bin 354 adet tabiat ve kültür varlığı ele geçirildi. Yapılan operasyonların çok büyük kısmının kaçak kazı yapan kişilere yönelik gerçekleştirildiği görüldü.

BİLİM KURULLARINA DESTEK VERİLMELİ

Tarihi eser kaçakçılığının şehrin bir parçasını alıp koparmakla eşdeğer olduğunu ifade eden Prof. Dr. Recep Meriç, "Bilinçli arkeolojik eser kaçakçılığına karşı alınacak en önemli tedbirlerden biri bilim kurulları tarafından yapılan kazılara daha fazla destek vermektir. İster yerli, ister yabancı kurullar tarafından yapılmış olsun, sonuçta devlet tarafından denetlenen ve bilimsel kazı yapılan bir alanda kaçak kazı yapılması mümkün olmaz. Üstelik bilimsel kazıların yapıldığı alanda halk da daha bilinçli olur ve bölgenin korunması için destek verir. Öte yandan arkeoloji dersleri müfredata eklenerek çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesi sağlanabilir" dedi.

YENİ NESİL TURİZM

Türkiye turizminin gelişmesi için müze ve ören yerlerine yeni düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini de belirten Prof. Dr. Meriç, ziyaretçi sayılarını artıracak önerilerde bulundu. Meriç, "Müzelerin durağan yapılarını değiştirmek için teşhir stratejileri yeniden ele alınmalıdır.

Öncelikle teknolojiye ayak uydurmak gerekir. Pek çok müze ve ören yerinde bilgi panoları güncellenemiyor. Ancak dijital panolar sayesinde bilgiler daha hızlı ve kolaylıkla güncellenebilir ve yeni bilgiler eklenebilir. Ayrıca antik kentlerin kazı çalışmaları süreklilik arz eder ve her yıl yeni eserler ortaya çıkar. Örneğin Efes, Foça, Limantepe, Smyrna Agorası, Perge, Side ve Bergama'daki çalışmalar uzun yıllardır devam ediyor. Dolayısıyla bir kere ziyaret etmek yeterli değil. Belirli aralıklarla ziyaretçiler gelip ortaya çıkan yeni eserleri, restore edilen anıtları görebilirler. Öte yandan sabit teşhirlerin yanı sıra özel konulu sergiler düzenlenebilir. Müzeler, gece ziyaretçilerine açılabilir. Bilim adamlarının katılımlarıyla çeşitli konferanslar düzenlenebilir. Canlandırma teknikleri uygulanabilir. Örneğin; 'Romalılar nasıl kahvaltı ederlerdi', 'Efesli tüccarlar nasıl pazarlık ederlerdi' gibi başlıklar ele alınarak ziyaretçilere tiyatral canlandırmalar yapılabilir" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Tarihi korumak vatandaşlık görevi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi korumak vatandaşlık görevi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:14
  • Yatsı
   20:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı