ANKARA HABERLERİ

Tarihi köprüde tahribat büyüyor

Sedat CENİKLİ
20 Nisan 2016 - 17:06Son Güncelleme : 20 Nisan 2016 - 17:07

Ankara Çayı üzerine 1222 yılında yapılan Selçuklu mirası Akköprü, kaderine terk edildi. Tarihi köprüdeki tahribat her geçen gün büyürken, vatandaşlar köprü ve çevresinde ıslah çalışması yapılmasını istiyor.

Sedat CENİKLİ

Ankara Hürriyet’in daha önce ‘Miras ilgisiz kaldı’ başlığıyla gündeme getirdiği 800 yıllık tarihi Akköprü’deki tahribat gün geçtikçe büyüyor. Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad adına 1222 yılında Ankara Valisi Kızıl Bey tarafından Ankara Çayı üzerine yaptırılan Yenimahalle’deki tarihi Akköprü’nün korkulukları dökülüyor. Köprünün restorasyonu sırasında yürüme alanının iki yanında bulunan korkuluklara döşenen taşlardan bazıları yerlerinden çıkıyor. Köprünün Tanzimat Caddesi tarafındaki giriş kısmına ise bilinçsiz kişilerce sprey boyayla yazı yazılıyor. Tarihi köprünün üzerine sprey boyayla yazı yazılması Ankaralılar kadar turistleri de rahatsız ediyor.

TARİHİ AYAKLAR ÇÖP DOLU

Sadece yaya girişine açık olan köprünün etrafı da çöplüğe dönmüş durumda. Köprünün etrafındaki yeşil alanlara bilinçsiz kişilerce plastik atık, sebze ve meyve kasaları, meşrubat kutuları, cam şişeler atılıyor. 800 yıldır köprüyü ayakta tutan ayakların su üzerinde kalan kısımlarında da bakımsızlık nedeniyle bataklık alanlarda yetişen otlar yükseliyor. Köprünün altından geçen Ankara Çayı ile taşınan ağaç gövdesi, koltuk, karton parçası gibi atıklar da suyun az olduğu bölgelere takılıyor.

İSTİNAT DUVARINDA GÖÇÜK

Ankara Çayı ile yeşil alanlardaki kirlenmeden dolayı pis kokuların yükseldiği tarihi köprünün etrafındaki istinat duvarları da bakım bekliyor. Ankara Çayı’nın iki yanında yükselen duvarların, köprüye yakın olan kısımları çökmüş durumda. Duvardan dökülen taşlar ise Ankara Çayı ile birlikte taşınıyor. Tarihi köprünün bakımsızlığından ve denetimsizliğinden yakınan Ankaralılar, köprü ve çevresinde ıslah çalışması yapılmasını istiyor.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tarihi köprüde tahribat büyüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 17 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi köprüde tahribat büyüyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı