Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarihi konuşma

  Tolga TANIŞ / NEW YORK
  28 Eylül 2013 - 01:44Son Güncelleme : 28 Eylül 2013 - 12:19

  Dünya, dün İran ve ABD arasında tarihi bir olaya tanıklık etti. İki ülkenin liderleri 1979 İran Devrimi’nden beri ilk kez temas kurdu ve tam 34 yıl sonra telefonda konuştu. İki lider 15 dakikalık görüşmeyi birbirlerinin dilinde “Allah’a emanet olun” ve “İyi günler” dileyerek sonlandırdı.

  ABD ile İran ilişkilerinde tarihi günler yaşanıyor. 1979’daki İran Devrimi'nden beri doğrudan temas sağlamayan, birbirlerine “haydut devlet” veya “şeytan Amerika” diye seslen iki devletin liderleri 15 dakika telefonda konuştu.

  ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’da bütçe konusundaki açıklamasının başında sürpriz şekilde, “İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile biraz önce telefonda konuştum” dedi. Sonrasında da Ruhani’nin Twitter hesabından “İran ve ABD liderleri arasında telefon görüşmesinde Başkan Obama 'Hüdahafız' (Allah’a emanet olun) Cumhurbaşkanı Ruhani ise 'Have a nice day' (İyi günler) dedi” mesajı yayımlandı.

  NÜKLEERİ KONUŞTULAR
  Obama, telefon konuşmasıyla ilgili olarak “Telefonda İran’ın nükleer programı ile ilgili bir anlaşmaya varmayı konuştuk. Ruhani’ye ilerlemenin önünde engeller bulunmasına ragmen, kapsamlı bir çözüme ulaşabileceğimze inandığımı söyledim” dedi.

  Dışişleri Bakanı John Kerry’yi İran hükümeti ile diplomatik çabaları devam ettirme konusunda görevlendirdiğini anlatan Obama, “Çözüm için bir zemin olduğuna inanıyorum. İran dini lideri de nükleer silah geliştirilmesine karşı bir fetva yayınladı” dedi ve anlaşmaya son onayı verecek makama da işaret etmeyi ihmal etmedi.

  "İYİ GÜNLER BAŞKAN"
  Görüşmenin ardından Ruhani de Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Ruhani’nin danışmanları tarafından yazılan mesajlarda iki liderin nükleer meseleyi çözmede karşılıklı iyi niyet ifade ettiklerini, bu konuda dışişleri bakanlarını görevlendirdiklerini haber verdiler. Ruhani daha sonra Obama’ya hitaben, “Misafirperverliğiniz ve telefon görüşmemiz için minnetlerimi ifade ediyorum. İyi günler Bay Başkan” diye yazdı.

  Tarihi konuşma

  ABD ile İran masaya oturdu, tarih yazdı  Tarihi konuşma

  Bir yıl içinde çözüm olabilir

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı