Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarihi konservatuarı binası tiyatro oluyor

  Hürriyet Haber
  26 Ekim 2005 - 11:03Son Güncelleme : 26 Ekim 2005 - 11:03

  Türkiye'de birçok sanatçının yetiştiği tarihi konservatuvar binası tiyatro eserlerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Mamak Belediyesi tarafından kültür merkezine dönüştürülen bina, Aralık ayından itibaren Devlet Tiyatroları ailesine katılacak.

  Devlet Tiyatroları ailesinin en yeni üyesini yeni yıla doğru seyirciyle buluşturmak için hazırlıklar sürüyor. Sahnede ve tiyatro çevresindeki tadilat tüm hızıyla devam ederken, binanın tiyatro sahnesi olarak hizmet vermesi için çalışmalar yapılıyor.

  Devlet Tiyatroları'nın temeli 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan ve yapımı süren yeni sahnesi de gün sayıyor. Başkentin en büyük tiyatrosu unvanını taşıyacak Çayyolu'ndaki sahnenin de Aralık ayında perde açması planlanıyor.

  Toplam 567 seyirci kapasiteli tiyatro, 7 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu. Tiyatro binası, sanatçı soyunma ve çalışma odaları, prova salonu, protokol konuk odası ve kafeteryalarıyla bir kültür ve sanat kompleksi özelliği taşıyor.

  Protokol konuklarının ağırlanacağı vip salonu da bulunan tiyatro binasında, uzaktan kumanda ile aşağı yukarı inip çıkabilecek asansörlü sahne yer alıyor. 567 koltukla Ankara'daki en büyük seyirci kapasitesine de sahip olan tiyatro binasının sahnesi, genişlik ve derinlik açısından da Ankara'daki en büyük sahne olma özelliğini taşıyor.
    
  “YENİ YILDA İKİ YENİ TİYATRO BİNASI”

    
  Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü Bahadır Özyurt, Cebeci'deki eski devlet konservatuarının sahnesinin Mamak Belediyesi'nin çabalarıyla bir kültür merkezi haline dönüştürüldüğünü söyledi.

  Bu binadaki sahnenin Devlet Tiyatroları tarafından kullanılacağını ifade eden Özyurt, bu sahnenin Aralık ayında perde açabileceğini kaydetti.

  Çayyolu'ndaki sahnenin de Aralık ayının sonunda tamamlanmış olacağını belirten Bahadır Özyurt, “Yeni yılla beraber bu tiyatroyu hayata geçireceğiz. Hem oyunlar hem de çalışma için yer kazanmış olacağız” diye konuştu.

  Balgat'taki Mahir Canova Sahnesi'nin karşısında bulunan Çankaya Belediyesi'ne ait kültür kompleksinin de ayda 2 kez Devlet Tiyatroları'na tahsis edilmesi konusunda da çabalarının bulunduğunu anlatan Özyurt, her semtteki seyirciye en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçladıklarını söyledi.

  Devlet Tiyatroları'nın halen Ankara'da Büyük Tiyatro, Küçük Tiyatro, Şinasi Sahnesi, Akün Sahnesi, Yeni Sahne, Oda Tiyatrosu, Altındağ Tiyatrosu, Mahir Canova Sahnesi ve İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi olmak üzere 9 yerleşik sahnesi bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı