GAZİANTEP HABERLERİ

Tarihi Kentler Birliğin’den Büyükşehir’e “Hışvahan” Ödülü

IHA
13.10.2015 - 16:02Son Güncelleme : 13.10.2015 - 16:03

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİN’DEN BÜYÜKŞEHİR’E “HIŞVAHAN” ÖDÜLÜ

IHA

Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen ‘tarihi ve kültürel mirası koruma proje ve uygulamalarını özendirme yarışmasında’ 15. Yıl Özel Ödülü’nü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin restore ettiği Hışvahan’a verildi.
32 belediyeden 30 uygulama, 21 proje dalında olmak üzere 51 projenin değerlendirildiği yarışma sonucunda, Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü, juri özel ödülü, TKB’nin 15. yılı şerefine verilen özel ödülün yanı sıra, 5 proje, 5 uygulama ve 6 adet korumada süreklilik ödülü ile 13 adet başarı belgesi verdi. TKB, bu sene 15. yıl anısına düzenlediği ödül töreninde, kısa sürede pek çok örnek çalışmaya imza atan, bütüncül koruma stratejisini istikrarlı biçimde sürdüren, korumayı kentsel gelişim senaryosunun önemli bir parçası haline getiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne Hışvahan restorasyonu projesiyle özel ödül verdi. Yıllardır sürmekte olan Kültüryolu Projiesi’nin önemli bir odağı olan Hışvahan’ın restorasyonu, uygulama kalitesinin yüksekliği ile dikkat çekiyor. Ödüllerin 18–21 Kasım tarihlerinde Antalya’da yapılacak YAPEX Fuarı’nda sahiplerine verileceği belirtildi.
GAZİANTEP’İN EN ESKİ HANI
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de Antep’in en meşhur hanı tanımıyla “Mustafa Paşa Hanı” olarak geçen Hışvahan’ın, ne zaman yapıldığını gösteren bir kitabe yok. Lala Mustafa Paşa’nın Halep ve Şam Beylerbeyliği görevinde bulunduğu yıllarda yapılmış olduğu tahmin ediliyor. Tek katlı hanlar gurubuna giren yapı Gaziantep’in en eski hanı olarak biliniyor.Gaziantep’teki hanların büyük bölümü geçmişte olduğu gibi bugün de ticaretin yoğun olduğu kale çevresinde bulunuyor. Hışvahan Gaziantep’in en eski ticari yapılarından biri olarak da ayrı bir özelliğe sahip.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Tarihi Kentler Birliğin’den Büyükşehir’e “Hışvahan” Ödülü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 16 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi Kentler Birliğin’den Büyükşehir’e “Hışvahan” Ödülü haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı