İZMİR HABERLERİ

Tarihi Kent Birgi Sempozyumla Ele Alındı

IHA
24 Ekim 2015 - 14:42Son Güncelleme : 24 Ekim 2015 - 14:43

İZMİR'İN ÖDEMİŞ İLÇESİNDE, EGE ÜNİVERSİTESİ İZMİR ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ İLE ÖDEMİŞ BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ İLE "BİRGİ ARAŞTIRMALARI" İSİMLİ SEMPOZYUM DÜZENLENDİ.

IHA

İzmir’in Ödemiş ilçesinde, Ege Üniversitesi İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Ödemiş Belediyesi işbirliği ile "Birgi Araştırmaları" isimli sempozyum düzenlendi.
Ödemiş ilçesinin tarihi kentlerinden Birgi’nin önemi, düzenlenen sempozyumda geniş bir bir şekilde ele alındı. "Birgi Araştırmaları" ismiyle Ege Üniversitesi İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyuma katılan akademisyenler, tarihi kent hakkında katılımcılara çeşitli bilgiler aktardı.
Birgi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Akif Erdoğdu, kentin dünyada önemli bir yerinin olduğunu belirtti. Erdoğdu, "Birgi 13. yüzyıllarında kurulmuş ve içeriğindeki birçok özelliği günümüze kadar taşımış sadece bölge için değil ülkemiz ve dünyamız önemli bir yerleşkedir. Birgi ayrı bir kenttir Birgi sadece Ödemiş’e mensup bir yer değildir. Aydınoğulları Beyliğinin başkenti olması ile İslam dünyasını da ışık tutan bir yerleşke olmuştur. Bu durumda Birgi aynı zamanda bir cihat merkezi görevini de yerine getirmiştir. İçeriği derin kavramları vardır. Kentin mimarisi de çok önemli ve özeldir kendine has dokusu vardır" dedi.
Evliya Çelebi’nin Birgi ziyaretine de değinen Prof. Dr. Erdoğdu, "Evliya Çelebi’de Birgi’ye ziyaret etmiştir. Medreseler, hanlar, hamamlar Birgi’de bolca vardır. Ahiliğin de merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Ticaret, kültüründe merkezi halindedir. İçeriğinde ilahiyatçılar, şairler, doktorlar yetiştirmiştir. Evliya Çelebi Birgi’yi, ’Birgi kışlak yeridir’ diyerek tanımlamıştır. Birgi’den sonra Bozdağ’a da giden Çelebi Bozdağ içinde ’yaylak’ yeri demiştir" diye konuştu.
"BİRGİ’DE DÜNYA KÜLTÜR MİRASINA KATKI SUNACAKTIR"
Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem de, Birgi’nin vazgeçilmez bir yerleşim yeri olduğunu ifade ederek, "Birgi’nin bugüne kadar korunmasında yerel yönetimler vatandaşlarımız ile karşı karşıya kalmış olsa da önemli çalışmalar yapılmış ve özelliklerini koruyabilmektedir. Bu özellikleri de geleceğe taşıyacaktır taşımak için bizlerde üzerimize düşen görevleri her zaman yapacağız. Bölgemize, Birgimize bu tarz bilimsel çalışmalar yapan ülkemizin 60 yıllık önemli bir üniversitesi Ege Üniversitesini de çalışmalarından katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. 1994 yılında Ödemiş’e açtığı meslek yüksek okulu ile Ödemiş’e katkı vermiştir. Bugünkü çalışmaları ile de bölgemize katkı sağlayacaktır. Birgi ve Ödemiş kitaplaşacak, kütüphanelerde yer alacak bilim dünyası, bizler yeni eserler kazanmış olacağız. İlimizde Selçuk, Bergama’dan sonra Birgi’de dünya kültür mirasına katkı sunacaktır. Bilim insanlarımıza, akademisyenlerimize, öğrencilerimize teşekkür ediyorum dedi.
"TÜRKİYE GENELİNDE SÜREKLİ GÜNDEMDEDİR"
Ödemiş Kaymakam Celil Ateşoğlu ise şu açıklamalarda bulundu:
"Ödemiş’te 1 yılı aşkın süredir görev yapıyorum. Buraya Karamürsel ilçesinden tayin olduğumda ilk duyduğum isim Birgi oldu. Ben daha önce sadece İmamı Birgivi hazretleri üzerinden Birgi’yi biliyordum ancak böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Birgi Antik Yunan döneminde Pirgios ismi ile yaşamış. Aydınoğlu Mehmet Beyliği buraya yerleşince buraya Türklüğü ve İslam’ı getirmiştir. Aydınoğlu Mehmet Beyin oğlu Umurbey kurduğu donanma ile İzmir’i ve Ege denizi hükmetmiştir. Bu konular çok önemli üzerinde durulacak konulardır. Birgi bugünde popülerdir filmler, reklamlar çekilmektedir. Bu anlamda da Türkiye genelinde sürekli gündemdedir."
Konuşmaların ardından sempozyum ilk gününde iki ayrı salonda beş oturum ile gerçekleşti. Sempozyum kapsamında kongre merkezinin fuaye alanında ahşap oyma sergisi de açıldı.
Düzenlenen sempozyuma, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Belediye Başkanı Mahmut Badem, Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, Ege Üniversitesi İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Akif Erdoğdu, Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Yılmaz Şayan, müdür yardımcısı Doç. Dr. Funda Yoldaş, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Tarihi Kent Birgi Sempozyumla Ele Alındı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ekim 2015 tarihinde saat 14 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi Kent Birgi Sempozyumla Ele Alındı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı