ANKARA HABERLERİ

Tarihi ilkokulda otopark tartışması

Dila DİNÇ
13.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Başkent’in tarihi okullarından Cebeci İlköğetim Okulu’nda velilerle okul yönetimi arasındaki otopark yeri tartışması yaşanıyor.

Dila DİNÇ

BAŞKENT’in en eski eğitim kurumlarından Cebeci İlköğretim Okulu’nun bahçesinin eğitim saatleri içersinde otopark olarak kullanıldığını iddia eden öğrenci velileri çocuklarının güvenliğinden endişe ettiklerini belirttiler. Okul Müdürü Veli Gönül ise velilerin iddialarının doğru olmadığını belirterek “Bu iddialar birkaç velinin huzursuzluk çıkarma çabasından başka birşey değildir” ifadesini kullandı.
Cebeci İlköğretim Okulu’nda okuyan bir öğrenci velisi okulun rant amaçlı kullanılmak istendiğini iddia ederek şunları söyledi:

“Cebeci İlköğretim Okulu yani eski adıyla Cebeci Ortaokulu, Ankara’daki en köklü, en eski ve mezunlarının çok başarılı olduğu bir okuldur. Okulun sıkıntısı, bugünün sıradan sıkıntıları gibi görünüyor ancak ileriye dönük çok zararları olabilecek türden bir sıkıntı.

Kim hesap verecek?

Altındağ’daki okulun etrafındaki yerleşim yeri zaten çok az, dolayısıyla çok küçük bir ikamet bölgesine hizmet veren bir okul. Bu sene o bölgeden en fazla 10 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Bunun rant değeri yüksek okulun, yakında rant sağlamak amaçlı, geçmişine bakılmaksızın kapanacağına dair bir işaret olduğunu düşünüyorum. Çocukların oynayabileceği alan bırakmayarak yapılan otopark da cabası. O otopark okul saatlerinde de işletiyor, çocuklarımıza oynayacak alan kalmıyor. Çocuğum okula girip çıkarken başına bir şey gelirse kim hesabını verecek? Çocuğumun güvenliğinden ve geleceğinden endişe duyuyorum.”

Velileri suçladı

Velilerin iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne süren Cebeci İlköğretim Okulu Müdürü Veli Gönül ise şunları söyledi: “Otopark olarak okulun bahçesinin kullanıldığı doğru ama okulun zaten kullanılmayan yan bahçesini otoparka çevirdik. Yani öğrencilerin güvenliğini tehdit eden bir durum yok. Bu iddialar birkaç velinin huzursuzluk çıkarma çabasından başka birşey değildir. Eğitimciyim ben, yönetmelik dışında ve çocukların güvenliğini tehdit edecek herhangi birşey yapmam söz konusu olamaz.”
Daha önce de Cumhuriyet’in ilk yıllarından kalma tarihi bir yapıya sahip bir okul olmasına rağmen, camlarının mimari özellikleri değiştirilecek şekilde yenilenmesiyle de Mimarlar Odası tarafından gündeme getirilmişti.

Müdür kullanılmıyor dedi ama...

Cebeci İlköğretim Okulu Müdürü Veli Gönül’ün “okulun yan bahçesi kullanılıyor” açıklamasına rağmen, Ankara Hürriyet Muhabiri’nin görüntülediği fotoğraf karesinde okulun bütün bahçesinin otopark olarak kullanıldığı görülüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tarihi ilkokulda otopark tartışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı