Tarihi ikramiye: 5 trilyon

Hürriyet Haber
19 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 2000 - 00:01

Milli Piyango İdaresi, yılbaşı özel çekilişindebüyük ikramiye miktarını 2 trilyon lira olarak planlarken, İdare'nin bağlı olduğu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, büyük ikramiyenin 5 trilyon lira olmasını istedi. Bu gerçekleşirse, Milli Piyango, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıracak.

Milli Piyango İdaresi, yılbaşı özel çekilişinde vatandaşın karşısına şok bir ikramiye tutarı ile çıkmaya hazırlanıyor. İdare'den sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, büyük ikramiyenin 5 trilyon lira olmasını isterken, başlangıçta büyük ikramiyenin 2 trilyon lira olmasını planlayan Milli Piyango İdaresi, 2001 programını da dikkate alarak bir rakam belirleme kararı aldı. Ünlü'nün teklifi gerçekleşirse, Milli Piyango, Cumhuriyet tarihinin en büyük ikramiyesini verecek.

Milli Piyango İdaresi, 31 Aralık yılbaşı özel çekilişi için araştırmalara başladı. 2001 yılı çekiliş ve ikramiye programının da ele alındığı bu çalışmalarda yılbaşı özel çekilişi için çeşitli alternatifler üzerinde duruluyor. 31 Aralık 1999 özel çekilişinde büyük ikramiye olarak 1 trilyon lira veren Milli Piyango İdaresi'nde yönetim, başlangıçta bu yılbaşında ise söz konusu tutarın 2 trilyon lira olması yönünde görüş belirledi.

SES GETİRİR

Milli Piyango yönetimi, 2 trilyon liralık büyük ikramiyeye dönük hazırlıklar yaparken, İdarenin bağlı olduğu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyenin 5 trilyon lira olmasını istedi. Ünlü, bu şekilde bilet satışlarının artacağını ve çok daha ses getirici bir çekiliş gerçekleştirileceğini belirtti. Ünlü'nün 5 trilyon liralık büyük ikramiye önerisine bayilerden de destek geldi. Geçen yıl istedikleri bileti satamayan piyango bayileri de, baş bayilikler aracılığı ile kuruma, yılbaşında büyük ikramiyenin 5 trilyon lira düzeyinde olması talebini ilettiler.

Milli Piyango'nun, zaten haftalık sayısal loto çekilişleriyle 500 milyar, 700 milyar lira gibi ikramiyeler verdiğine dikkati çeken bayiler, yılda bir kez düzenlenen yılbaşı özel çekilişinde de ikramiyenin cazip hale getirilmesi gerektiğini savunuyor. Milli Piyango yönetimi ise büyük ikramiye tutarını Devlet Bakanı Ünlü ile Sidney Olimpiyatları dönüşünde yeniden görüşmeyi planlıyor.

5 trilyon liralık büyük ikramiyenin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde 1986 yılında, ekstra çekiliş ile büyük ikramiyenin 1 milyar liraya çıkarılmasında olduğu gibi ses getireceğini kabul eden İdare yöneticileri, şu değerlendirmede bulundular:

‘‘Ancak bu yüksek tutar, 2001 ikramiye programında bizi zorlayabilir. Geçen yıl yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiye 1 trilyon liraydı. Yılbaşından sonra da normal çekilişlerde büyük ikramiye 500 milyar liraya yükseltildi. Şimdi 500 milyar olan büyük ikramiyeyi yeni yılda en az 1 trilyon liraya çıkarmamız gerekir. O zaman ise bilet fiyatlarını da aynı oranda arttırma zorunluluğu ortayaçıkar, bu da satışlarımızı olumsuz etkiler. Ancak Sayın Bakanın da önerisi doğrultusunda bir rakam belirlenecek.’’

Milli Piyango yetkilileri, geçen yılbaşı özel çekilişinde 5 milyon lira olan tam biletin de, büyük ikramiyeye paralel tespit edileceğini ifade ettiler.

Yıllık faizi 1.7 trilyon

Milli Piyango İdaresi'nin 5 trilyon liralık yılbaşı büyük ikramiyesini, bankaya yatıranlar yılda ortalama 1.7 trilyon lira faiz geliri elde edebiliyorlar. Halen 15'in 1'inde görev yapan bir devlet memuru, mevcut maaşı ile 5 trilyon lirayı 2 bin 953 yılda, 9'un 1'indeki bir öğretmen de 2 bin 37 yılda biriktirebiliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı