"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Tarihi hayvanat bahçesinde bunlar da oluyor

Melih Gökçek, AOÇ’deki hayvanların büyük bir bölümünün asil olmayan (kırma) ve yaşlı türler olduklarını öğrendiğini söylemiş...

Belediye olarak, Dünya Hayvanat Bahçeleri Birliği Başkanlığı yapmış birini güya danışman olarak bulmuşlar, o söylemiş, Başkan ondan öğrenmiş!..
Doğma büyüme Ankaralıyız, çocukluğumuzdan beri Hayvanat Bahçesini biliriz, Zooloji eğitimi almış yakınlarımız, dostlarımız var, böyle bir iddiaya yeni tanık oluyoruz.
Doğrudur, çünkü belediye uhdesine geçtiğinden beri hayvanat bahçesinin hali içler acısıydı! Şimdi yeniden yapacağız diye kapatıldı. Hayvanlar oraya buraya dağıtılıyor. Son gördüğümüzde mesela, tavşanlar perişandı ve kesinlikle kırmaydılar hatta aralarında “hilkat garibeleri” bile vardı. Önceden olduğu gibi cinslerine göre ayrılmış, farklı bölümlerde değil hepsi biraradaydı. Tavşan gibi üreme üçgeninin en altında olan türün bir arada tutulması hayvanat bahçelerinde görülmüş olay değildir. Ankara’da belediye sorumluluğundaki yerde, maalesef durum buydu!
Zoologlar yerine sıradan belediye personeliyle ancak bu kadar oluyordu! Şimdi en yetkili, ‘başkası üzerinden’ hayvanların kırma oldunu dillendiriyor. Çünkü tümüyle tasviye etmek gündemlerinde ve tepkilerin önünü almak için sözde uzman görüşü ileri sürüyorlar!
Ata emaneti, tarihi Hayvanat Bahçesi, yerel yönetim marifetiyle bitirilmiş, yurt çapında otorite olan yer, danışacak hale gelmiş... Kaplanlar perişan... Dünyada nesilleri tükeniyor, bulundukları yerde korunuyorlar, sayıları çok az. Bizde belediye, dağıtmanın derdine düşmüş! Neden en keyifli sakinler bile bu hale gelmiş? ”Kırma” diyorlar; kırılmalarına sebep olanların hesaba çekilmesi gerekir!..
M. K.

Adaylara eşit mesafedeyiz

Biz Çankaya İlçe örgütü olarak ilimize, yerel yönetim seçimlerinde uygulanacak yöntemle ilgili geniş bir rapor sunduk. Bu raporda gerek belediye başkanlarının gerekse meclis üyelerinin belirlenmesinde ön seçimin esas alınmasını istedik. Çankaya Belediye Başkanlığı için 28 kişi başvuruda bulunmuştur. Ben İlçe Başkanı olarak ilçemizde açıklama yapan bütün arkadaşlarımın yanında oldum ve arkadaşlarımı partililerimize ben takdim ettim. Duyurularını ben yaptım. Hepsine eşit olanaklar sundum. Eşit olanaklar sunmaya da devam edeceğim. Demokratik bir ortamda yarışmalarını sağlamaya çalışacağım. Bizlerin örgüt olarak sorumluluğu bütün aday adaylarını eşit mesafede olmayı gerektirir ki; bütün uygulamalarımız da buna yöneliktir.
Mehmet PERÇİN- CHP Çankaya İlçe Başkanı

Yenimahalle’ye öneri

Ankara-Yenimahalle belediyesi bayat ekmekleri toplamak için, çeşitli yerlere toplama konteyneri koymuş. Çok güzel bir uygulama ancak, resimlerden anlaşılan bu konteynerlerin plastik benzeri ve kapalı olduğu. Çit şeklinde, kenarlardan hava alacak konteynerler olsa ekmekler küflenmez ve besiciler tarafından kullanılabilir.
Belediyenin bilgisine sunuyorum.
Dr. M.M.ÇİÇEK- ANKARA

X