ÇANAKKALE HABERLERİ

Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki kitabeler yenileniyor

DHA
16 Haziran 2017 - 18:43Son Güncelleme : 16 Haziran 2017 - 18:43

Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki kitabeler yenileniyor

DHA

Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA)- ÇANAKKALE Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından, Gelibolu Yarımadası'ndaki Kanlısırt, Conkbayırı, Kemal Yeri, Arıburnu, Anzak, Damakçıl Bayırı, Yusufçuk Tepe, Kireçtepe Jandarma Şehitliği ve Büyük Kemikli'de bulunan 15 kitabe için yenileme çalışmaları başlatıldı.
Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki 15 kitabenin yenileme çalışmaları, 250 gün sürecek. Gelibolu Tarihi Alanı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu'nun kararı doğrultusunda Başkanlık tarafından 27 Şubat'ta kitabelerin bakım onarım işi için ihalesi, 13 Mart'ta ise yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Çalışmalar kapsamında Alan Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:
"Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'nda Kanlısırt Kitabesi (1), Conbayırı Kitabeleri (5), Kemal Yeri Kitabesi (1), Arıburnu Sahil Kitabesi (1), Anzak Kitabesi (1), Damakçıl Bayırı Kitabesi (1), Yusufçuk Tepe Kitabeleri (3), Kireçtepe Jandarma Şehitliği Kitabesi (1), Büyük Kemikli Kitabesi (1), olmak üzere 15 anı kitabe yenileniyor. Tarihi Alan'da yer alan anı kitabelerinde genel olarak, üst kotlarda derz aralıklarına kök salmış olan bitkilerin var olduğu, bu bitkilerin taş kaplamada çatlamalara ve dökülmelere neden olduğu, bitkilenmenin ilerleyen zamanlarda kitabelere vereceği zararın artarak devam edeceği gözlemlenmiştir. Kitabe alt kotlarında, kaide ile birleşim noktasındaki betonarme yapı zamanla yıpranmış ve taşıyıcı sisteme ait olan demirler açığa çıkmış ve paslanmıştır. Kaplama taşlarında Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdürlüğünce hazırlanan raporda da belirtildiği üzere kopma, çatlamalar ve yüzey kayıpları yoğun bir şekilde gözlemlenmiştir. Kitabe yüzeylerinde iklim şartları nedeniyle kararma ve harflerde kopmalar meydana gelmiştir. Ayrıca kaplama olarak kullanılan taşın yumuşak dokulu olması nedeniyle gelen ziyaretçilerin taş yüzeylere çeşitli grafiti yazılar kazımış oldukları, yoğun bir şekilde kurşun izlerinin yer aldığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucu anı kitabelerinde görülen bu bozulmaların kitabeleri ziyarete gelen ziyaretçilerin can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ettiği anlaşılmıştır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çanakkale haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Çanakkale haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki kitabeler yenileniyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:36
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:28
  • İkindi
   17:14
  • Akşam
   20:10
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı