SAKARYA HABERLERİ

Tarihi Fenerli Konağın Açılışı Gerçekleşti

IHA
13.09.2015 - 21:53Son Güncelleme :

TARAKLI İLÇESİNDE AÇILAN TARİHİ FENERLİ KONAK AÇILIŞI SONRASINDA PROTOKOL KONAĞI GEZDİ.

IHA

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın turizme kazandırmak için satın alarak restorasyonunu tamamladığı Taraklı’daki Tarihi Fenerli Konak açılışı geniş katılımla gerçekleşti.
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tarafından son dönem Osmanlı şehri görüntüsündeki Taraklı’da satın alınan Tarihi Fenerli Konak’ta restorasyon çalışmaları tamamlandı. Gerçekleşen açılışa Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman ve davetliler katıldı.
Fenerli evin açılışında konuşan SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, “19. yüzyıl sonlarında Hacı Haşim Ağa tarafından yaptırılan Fenerli Konak, cihannüma (fener) katı özelliği ile benzer yapıların günümüze kalan tek örneği. Konak, gerekli müze çalışmalarının tamamlanmasıyla yaşayan müze olarak hizmet vererek şehrin turizm yaşamına canlılık kazandıracak” dedi.
Sanayide gerçekleştirdikleri kümelenme çalışmalarında önemli mesafeler aldıklarını söyleyen Başkan Mahmut Kösemusul, turizm çalışmalarına da ağırlık vermeye başladıklarını belirterek, "Sakarya’mız sanayide, ticarette, tarım ve turizmde; her alanda bir cennet. Şehir olarak güçlü bir potansiyele sahibiz. Sanayi çalışmalarımızla birlikte biz tarım ve turizm ile sosyal çalışmalarımıza ağırlık vermeye başladık. İlçelerimizi de sahip oldukları değerlere göre destek vermek istiyoruz. Bacasız sanayi yolunda ilerleyen Taraklı ilçemizin gelişimini yakından takip ediyor; tarihin günümüze yansımaları ile son dönem bir Osmanlı şehri görüntüsündeki ilçemizde var olan bu tarihi doku ve mirasımızı, şehrin turizm yaşamına kazandırıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Konak gezmek isteyen ziyaretçileri de kabul etmeye başlıyor. Fenerli ev müze olarak değerlendirilecek" diye konuştu
Açılışta konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen ise geleneksel mimarinin güzel örneklerinden biri olan Fenerli evin Taraklı’ya önemli katkılar sağlayacağını belirterek, “Taraklı’da alt yapı hizmetlerinin tamamlanmasıyla çok daha büyük gelişmeler sağlanacaktır.Bu gelişmelere her zaman katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından konağın açılışı protokol tarafından gerçekleşti. Fenerli Konağı gezen protokol daha sonra klasik Otomobilciler Derneği’nin düzenlediği etkinliğe katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Tarihi Fenerli Konağın Açılışı Gerçekleşti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Eylül 2015 tarihinde saat 21 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi Fenerli Konağın Açılışı Gerçekleşti haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı