Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarihi eserlere zarar verecek

  Hürriyet Haber
  11 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mart 1999 - 00:01

  Şişhane - Yenikapı metro hattının, yeraltı ve yerüstü tarihi eserleri yok edeceği belirtilerek, inşaatın durdurulması istendi.

  İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Numan Tuna, Galata Derneği Başkanı Mimar Mete Göktuğ, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Erendiz Özbayoğlu'nun katıldığı toplantıda, metronun tarihi eserlere vereceği tahribat tartışıldı. Edebiyat Fakültesi'nde gerçekleşen toplantıda konuşan Prof. Dr. Erendiz Özbayoğlu, bu hattın Şişhane-Unkapanı köprüsüne paralel demir köprü ile İMÇ-Süleymaniye-Küçükpazar-Vezneciler-Aksaray-Langa Karakolu-Yenikapı tren istasyonu güzergahını izleyeceğini hatırlatarak, ‘‘Bu hattın altında ve üstünde tescili yapılmamış çok sayıda tarihi eser, yok edilecek. İstasyonlar yapıldığında da çevreyi besleyecek yeni yollar yapılacak, tarihi binalar yıkılacak’’ dedi. Özbayoğlu, 1 No'lu Koruma Kurulu'nun projenin onaylaması halinde, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuracağını söyledi.

  Prof. Dr. Numan Tuna da Şişhane-Yenikapı hattındaki metro için sadece yerüstü araştırma yapıldığını, yeraltına yönelik araştırma sözkonusu olmadığını söyledi. Tarihi eserlere sahip çıkmak isteyenlerin, ‘gelişmeye karşı çıkan kişiler’ gibi gösterilmek istendiğini kaydeden Tuna, ‘‘Daha proje uygulamaya geçmeden tarihi eserlerin durumu ortaya konulmalı, araştırılmalı. Ondan sonra optimum geçiş nasıl sağlanır, buna bakılmalı’’ dedi. Mete Göktuğ da metroların, geçtikleri yerlere yüksek rantlar sağladığını belirterek, Samatya-Yenikapı arasında yüksek yapılanmaların başlayabileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı