Tarihi Emek Sineması tamamen yıkıldı

22 Mayıs 2013 - 10:51Son Güncelleme : 22 Mayıs 2013 - 12:14

Yıkılmaması için yapılan itiraz ve protesto gösterileri sonuç vermedi ve tarihi Emek Sineması, iş makineleriyle tamamen yıkıldı. Açtığı karşı dava Danıştay'da olmasına rağmen yaşanan yıkım hakkında TMMOB Mimarlar Odası bugün basın toplantısı düzenliyor.

Yıkımı tepki gören ve yürüyüşlerle protesto edilen tarihi Emek Sineması, iş makineleriyle tamamen yıkıldı. Yıkımın görüntü ve fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı.

 

EMEK SİNEMASI BU HALE GELDİ / FOTO GALERİ

 

EMEK SİNEMASI BÖYLE YIKILDI / HÜRRİYET TV

 

26 Ekim 2009 tarihinden beri kapalı olan ve Mart ayında yıkımına başlanan Emek Sineması dün iş makinalarıyla yerle bir edildi.

 

Yeşilçam Sokağı gün içerisinde polis tarafından yaya trafiğine kapatılarak, bina iş makineleri tarafından yıkıldı. Tarihi Emek Sineması’nın yıkım görüntü ve fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandı.

 

EMEK PROTESTOSUNDA BUNLAR YAŞANMIŞTI / FOTO GALERİ

 

İNŞAAT ŞİRKETİ: "EMEK SİNEMASI YIKILMIYOR TAŞINIYOR"

 

OLAYLI EMEK PROTESTOSU POLİS KAMERASINDA

 

İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN EMEK AÇIKLAMASI

 

MİMARLAR ODASI'NDAN BASIN TOPLANTISI

 

İstanbul Film Festivali'ne tam 28 yıl ev sahipliği yapan Emek Sineması, 2009 yılında restorasyon iddialarıyla kapatıldıktan sonra bir AVM projesinin parçası haline getirilmişti.

 

Sinemanın yıkımına karşı TMMOB Mimarlar Odası'nın açtığı dava Danıştay'da olmasına karşın Yeşilçam Sokağı gün içinde polis tarafından yaya trafiğine kapatıldı ve iş makineleri 1924'ten kalma binayı yerle bir etti.

 

TMMOB Mimarlar Odası bugün, yıkımla ilgili açıklama yapmak üzere, saat 13.00'te Karaköy'deki genel merkezinde basın toplantısı gerçekleştirecek.

 

Sinemanın yerine yapılacak 10 kat yüksekliğindeki bina 'Grand Pera' adı altında 25 yıllığına Kamer İnşaat'ın işletmesinde olacak.

 

POLİS TÜRK SİNEMASI’NA SALDIRDI

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 14 Yorum }
 • Ceren A. 22.5.2013 19:52:00
  O bina sadece içinde Emek Sineması'nın bulunduğu, insanların anılarının olduğu bir yer değildi. Bildiğin 138 yıllık 1. dereceden tarihi eseri yıktılar. Olmayan Topçu Kışlası'nı tarihi eser ilan eden Başbakan niye hiç sesini çıkarmadı o çok sevdiği ecdadlarından kalan bina yıkılırken.
 • Cumali Zatoglu 22.5.2013 18:07:54
  Hani bina "yıkılmıyor, taşınıyor"du!..MİMARLAR ODASI da zahmet etmiş doğrusu, bu kadar aceleye gerek yoktu be!.. YAZIKLAR OLSUN BU YIKIMA İZİN VEREN HERKESE! YAZIKLAR OLSUN MEMLEKETİN TÜM TARİHİ VE DOĞAL VARLIKLARINI "TİCARET MERKEZİ"NE DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞAN ZİHNİYETE, VE BU ZİHNİYETİ ALKIŞLAYANLARA!
 • ÖZGÜR BİREY 22.5.2013 14:51:14
  Hollywood için Kodak Theatre ne ise Yeşilçam için Emek Sineması odur. Burayı dört duvardan ibaret sanan zihniyet, İstanbul'un genleriyle oynayarak ormanları sadece ağaçlardan ibaret zannediyor, tahrip ettikleri ormanları 3-5 yılda canlandıracaklarını düşünüyorlar..
 • Ahmet Sinan Toydaş 22.5.2013 12:32:05
  Sayın Osman Dal... Belli ki bilginiz kısıtlı. Eğer bir bina eskirse restorasyon yapılır, bakımı yapılır. Herkes sizin kafanızda olsaydı, tarihi eser diye bir şey kalmaz, birkaç bin yıllık buluntulara çanak çömlek derdi.
 • hakan sel 22.5.2013 12:20:23
  Tarih bilincinden yoksun kişilerin yazdıkları yorumları okumak acı verici doğrusu. Şu İstanbul'a bakın, ne hale getirildi. Modernliği, her tarafı betonlaştırmak olarak görenler.. Size ne demeli bilmem ki...
 • hüseyin sevilengül 22.5.2013 11:54:42
  Çocuk, Emek yetmez Taksim tamamen yıkılıp yeniden yapılmalı demiş! Merak etme o işi deprem er veya geç yapacak!
 
HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeAlmanyaışid