Dünya Haberleri

  Tarihi ekonomi zirvesi başladı

  A.A
  12.10.2008 - 19:18 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin Avro para birimi kullanan 15 üye ülkesinin devlet ve hükümet başkanları, küresel mali krizi tartışmak üzere bu akşam Fransa'nın başkenti Paris'te toplandı.

  AB dönem başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin girişimiyle Elysee Sarayı'nda düzenlenen zirveye, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet de katılıyor.

  Zirvede, Avro kullanan 15 ülke arasında mali krize karşı, “ortak bir eylem planı” oluşturulmasına çalışılacak. Bu akşam çıkacak sonuçlar, çarşamba günü 27 ülke liderinin katılımıyla Brüksel'de düzenlenecek AB zirvesine sunulacak.

  Krizin daha fazla derinleşmesine karşı, AB'deki bankacılık sisteminin korunması için alınacak önlemlerin tartışmaya açılacağı bu akşamki zirvede 15 ülke, özellikle İngiltere örneğinde olduğu gibi zor durumdaki bankaların kurtarılmasına ve bankalararası kredi alışverişininin kolaylaştırılmasına yönelik bir eylem planını masaya yatıracaklar.
  Sarkozy, zirve öncesi, Avro kullanmayan İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile biraraya geldi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı