Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarihi dava düştü

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  04.05.2017 - 22:29 | Son Güncelleme: 04.05.2017 - 22:30

  12 Eylül askeri darbesi nedeniyle haklarında dava açılan eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve eski Milli Güvenlik Konseyi Üyesi Tahsin Şahinkaya hakkında açılan dava, her iki sanığın da ölümü nedeniyle düştü.

  Evren ve Şahinkaya hakkında ‘Anayasa’yı ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs’ suçundan dava açılmıştı. İki yıl süren yargılamanın ardından davaya bakan Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Haziran 2014’te kararını açıkladı. Evren ve Şahinkaya’ya önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme iyi hal nedeniyle bu cezayı daha sonra müebbet hapse çevirirken, TSK’dan çıkarılarak, rütbelerinin geri alınmasına hükmetti.

  KARAR ÖLÜMDEN SONRA

  İtiraz üzerine dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görüşülmeyi beklerken, 9 Mayıs 2015’te Kenan Evren, 9 Temmuz 2015’te de Tahsin Şahinkaya hayatını kaybetti. İki sanığın hayatını kaybetmesinin ardından Yargıtay dosyaya ilişkin kararını açıkladı. Yargıtay, Evren ve Şahin’in ölmeleri nedeniyle davanın düşürülmesine hükmetti. Karardan sonra dava dosyası tekrar Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi.

  Tarihi davanın karar duruşması dün Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Evren ve Şahinkaya’nın avukatları ile bazı müştekiler ve avukatları hazır bulundu. Dosyada katılan sıfatı bulunan Başbakanlık ve TBMM’den katılım olmazken, sadece Devrimci 78’liler Federasyonu üyeleri duruşmayı izledi. Mahkeme her iki sanığın hayatını kaybetmiş olmaları nedeniyle davanın düşürülmesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca Evren ve Şahinkaya’nın TSK’dan çıkarılarak rütbelerinin geri alınması yer olmadığına hükmetti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı