Ege Haberleri

  Tarihi çarşıya yılbaşı ayarı

  Mustafa OĞUZ / İZMİR
  19.12.2014 - 01:28 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı'nı yeniden eski canlı günlerine kavuşturmak adına Konak Belediyesi ile Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği'nin birlikte düzenlediği 'Kemeraltı Günleri' bu yıl 20-28 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yeni yıl öncesi düzenlenecek etkinlikler kapsamında ziyaretçiler, "Hoşgeldin Yeni Yıl Yeniden Kemeraltı" temasıyla ağırlanacak.

  Türkiye'nin sayılı açık hava alışveriş merkezlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı'nı yeniden canlandırmak amacıyla düzenlenen 'Kemeraltı Günleri'nin tanıtım toplantısı Abacıoğlu Han'da yapıldı. Etkinliğin tanıtım toplantısına Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya ile yönetim kurulu üyeleri ve Kuyumcular Odası'ndan temsilciler katıldı.

  20-28 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliğin içeriği hakkında bilgi veren Sema Pekdaş, sekiz gün sürecek Kemeraltı Günleri'nde 54 etkinliğin İzmirlilerle buluşacağını söyledi. Tarihi Çarşı'yı yeni yıl öncesi yeniden gündeme getirerek hem tarihi mekanları gün yüzüne çıkarmak hem de ekonomik canlılığı artırmak istediklerini belirten Başkan Pekdaş, "Kemeraltı'nda bizi biz yapan kültür değerlerini yaşarken ekonomik bir faaliyeti de sürdürüyoruz. Kemeraltı'nı yeniden hatırlayıp, hatırlatmak istedik. Tarihi Çarşı'nın canlanması için derneğimizle, esnaflarımızla birlikte bu programı hazırladık" diye konuştu.
  Tarihi çarşıya yılbaşı ayarı
  ESNAFA CAN SUYU OLACAK
  Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği'nin Başkanı Ümit Kaya da, gerçekleştirilecek etkinliğin yeni yıl öncesi esnafa can suyu olacağını söyledi. Tüm İzmirlileri Kemeraltı Günleri'ne davet eden Kaya, "Çarşımıza bir insan çekebilmek için gösterdiğimiz çabamıza Belediye Başkanımız Sema Hanım büyük katkı koyuyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz" dedi. Dernek Başkanı Kaya, Belediye Başkanı Pekdaş'ı verdiği desteklerden ötürü derneklerine üye yaptı. Toplantı sonrası katılımcılar hep birlikte Kemeraltı'nı gezerek esnafa hayırlı işler diledi.

  ÇARŞIDA AYDINLATMA SORUNU ÇÖZÜLECEK
  Bu arada Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun, Kemeraltı'nın aydınlatılması için hazırlanan projeye onay verdiği belirtildi. Tarihi çarşının sokaklarının aydınlatılması için çalışmalara başlanacağı bildirildi.
  Tarihi çarşıya yılbaşı ayarı
  BİR HAFTADA 54 ETKİNLİK
  Etkinliğin açılış töreni 20 Aralık Cumartesi günü yapılacak. Renkli gösterilere ev sahipliği yapacak Kemeraltı Günleri saat 13.30'da Mezarlıkbaşı girişinden başlayacak kortej yürüyüşüyle start alacak. Roman Bandosu eşliğinde yürüyecek kalabalık, Şadırvan, Kuyumcular Çarşısı ve Anafartalar Caddesi'ni geçerek açılış törenin yapılacağı Konak Meydanı'na ulaşacak. Bir hafta boyunca Tarihi Çarşı'nın önemli noktalarından Valilik Yanı, SSK Blokları ve Hisarönü ve Salepçioğlu Çarşısı önünde kurulacak sahnelerden çeşitli animasyon gösterileri, konserler, dans gösterileri, halk oyunları, kukla gösterileri ve canlı heykel gösterileri sahnelenecek. Bunun yanı sıra, Kemeraltı'nın tarihi ve kültürel motiflerinin işleneceği paneller de, etkinlik takviminde yer alıyor. Buna göre, "Kemeraltı'nı Yazanlar", "Kemeraltı Nasıl Yönetilmeli" ve "Kemeraltı'nı Koruma ve Tarih Projeleri" konulu paneller düzenlenecek. Etkinlik kapsamında ayrıca, "Fotoğraflarla Kemeraltı" konulu görsel bir sunum da yer alıyor. Etkinliklere destek veren Kemeraltı esnafı da dükkanlarını süslenecek ve yeni yıla özgü aydınlatacak.

  Tarihi çarşıya yılbaşı ayarı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı