« Hürriyet.com.tr

Tarihi bir handa kalmak ister misiniz?

Yolu Kastamonu’ya düşenler artık tarihi bir handa konaklayabiliyor. Kurşunlu Han modern ve konforlu bir otele dönüştürüldü. Şehrin tarihi dokusuna uygun bir şekilde canlandırıldı.

Hürriyet Haber
X
Ünlü Afrikalı seyyah İbn-i Batuta, "Gördüğüm yerler arasında en zengin ve en güzel şehirlerden biri. İlim ve irfan yurdu" diye tanımlıyor Kastamonu’yu. Şehirde bu muhteşem geçmişin izlerini sürebileceğiniz pekçok tarihi iz var. Bunlardan biri de Kurşunlu Han. Candaroğulları Beyliği’nin hükümdarı Kemalettin İsmail Bey tarafından 15. yüzyılda yaptırıldı. O dönemde çok önemli bir ticaret merkeziydi Kastamonu. Kurşunlu Han, bu nedenle çok iyi bir konaklama noktasıydı. Bu özelliğini asırlar boyu sürdürdü. Batı cephesinde Cem Sultan Bedesteni ve Pembe Han yapılınca, bulunduğu bölge şehrin en canlı ticari merkezi haline geldi. Kurşunlu Han döneminin rayicinin çok üstünde miktarlarda kira geliri getiriyordu.

KASTAMONULU İŞADAMLARI 20 YILLIĞINA KİRALADI

Zaman içinde bu özelliklerini kaybeden Kurşunlu Han, uzun bir süre depo ve dükkan olarak kullanıldı. 1998’de Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kurulmasıyla koruma altına alındı. Kastamonulu işadamları Hüseyin Selami Çelebioğlu ve Kemal Çiçek tarafından 20 yıllığına kiralanarak 2005’te restorasyonuna başlandı. Ağustos ayından beri de "Kurşunlu Han Otel" adıyla modern bir otele dönüştürüldü. Kendine özgü mimarisi yeniden dekore edilen bu tarihi mekan 27 odası ve restoranıyla hizmet veriyor. Tel: (0366 214 27 83)

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Şeytanın ayak bastığı ülke! (İzlanda)
Hafta sonu Hafta sonu
Hafta sonunda gidilecek İstanbul'a yakın yerler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Endonezya'ya giden gezginlerin yeni trendi: Piton yılanlarıyla masaj!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Uçaktan korkanlar için köpekli terapi yöntemi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Akdamar Adası’na 109 bin turist ziyaret etti!
GezginGezgin
Avrupa'da masal kasabası: Hallstatt!