İZMİR HABERLERİ

Tarihi Beydağ Kalesi'nde restorasyon

DHA
29.03.2017 - 17:07Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Beydağ ilçesinde, tarihi kale içerisindeki eski bucak müdürlüğüne ait bina restore edilerek çevre düzenlemesi ile birlikte turizme açılacak.
CHP'li Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, Beydağ'daki tarihi kalenin eski durumuna getirilerek turizme açılması için restore edileceğini belirtti. Tarihin gelecek nesillere aktarılması için şehrin simgesi olan kaleyi ayağa kaldırmak istediklerini belirten Şentürk, "Eskiden Beydağ'daki tüm devlet işleri bucak müdürlüğü tarafından yapılırdı. Bucak müdürlükleri için adeta hükümet konağı niteliğinde bir bina bulunurdu. Beydağ'ı kuşbakışı olarak gören kalenin içerisinde bu bina da yıllarca halka hizmet etmiş, tabiat şartlarına dayanmayarak tamamen yok olmuştu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Ödemiş Müzesi'nin 4 yıl boyunca yürüttüğü kazılarda Bizans dönemine ait değerli eserler bulundu. Bunlar Ödemiş Müzesi'nde koruma altına alındı. Belediyemizin, tarihi bucak müdürlüğü binasını yeniden hayata geçirmek için, resmi verilere dayanarak yaptırdığı proje, İzmir 1 Nolu Tabiat Varlıkları tarafından tasdik edildi. Çalışmaların başlaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın gerekli finansmanı sağlamasını bekliyoruz" dedi. İki katlı eski bucak müdürlüğü binasının aslına uygun olarak yapılacağını belirten Başkan Vasfi Şentürk, "Cam taban üzerine inşa edilecek binada, kazıdan çıkan tarihi eserler sergilenecek. Ziyaretçiler alt kata inmeden, cam taban üzerinden eserleri rahatlıkla görebilecek. Bu bina gelecek nesillerimize en iyi armağan olarak bırakılacak. Bu arada yapılacak çevre düzenlemesi ile kale turizme açılıp Beydağ'a ayrı bir güzellik verecek" diye konuştu.

Yüksel BALCI / BEYDAĞ (İzmir), (DHA)
FOTOĞRAF
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Tarihi Beydağ Kalesi'nde restorasyon hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 17 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihi Beydağ Kalesi'nde restorasyon haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı