KAYSERİ HABERLERİ

Tarihe Yolculuk Sürüyor

IHA
19.10.2015 - 11:13Son Güncelleme :

TARİHE YOLCULUK

IHA

Büyükşehir Belediyesi Kayseri halkını Kültepe’de 4 bin yıl öncesine götürmeye devam ediyor. Kültepe Kültür Turu bu hafta yaklaşık 300 kişinin katılımıyla yapıldı.
Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale gelen Kültür Sanat Etkinliklerinden Kültepe Kültür Turları büyük ilgi görmeye devam ediyor. Kültepe turuna bu hafta yaklaşık 300 kişi katıldı. Kültepe’deki kazı bölgesini gezen katılımcılara Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu tarafından bilgi verildi. Günümüzden 4 bin yıl önce Anadolu insanının Asurlu tüccarlar sayesinde okuma yazmayı öğrendiklerini belirten Prof. Dr. Kulakoğlu, "Tüccarlar her türlü ticari işlemi tabletler üzerine kaydetmişler. Bu şekilde Anadolu insanı yazı ile tanışmış. Hatta Kültepe’de okuma yazma öğreten katip okulları açılmış" diye konuştu.
Kültepe turuna katılanlar kazı çalışmalarını sadece görmekle yetinmediler, bizzat kazı da yaptılar. Geziye katılan çocuklara kazı çalışmaları uygulamalı olarak gösterildi.
Kültepe gezisinin en dikkat çekici bölümlerinden birisi de daha önceki uygulamalarda olduğu gibi 4 bin yıl öncesinin canlandırılmasıydı. Asurlu tüccarlar tarafından yapılan ticaret ve o günlerdeki Kaniş Krallığı Büyükşehir Belediye Konservatuvarı sanatçıları tarafından canlandırıldı.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Salih Özgöncü Kültepe gezizine yaklaşık 300 kişinin katıldığını ve ilginin büyük olduğunu söyledi. Kültepe’den çıkarılan tabletlerin Kayseri’nin ticari zekasını gösterdiğini belirten Özgöncü, "Tabletlerin UNESCO dünya belleğine alınması bizim için onur verici bir durum. Kültepe’yi tanıtmak ve geçmişi canlandırmak için bu tür etkilikleri sürdüreceğiz" dedi.
Geziye katılan vatandaşlar da Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir etkinlik düzenlemesinden memnuniyet duyduklarını belirttiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Tarihe Yolculuk Sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 11 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihe Yolculuk Sürüyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:15
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:28
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı